علوم پایه

استقرار کامل تلسکوپ جیمز وب، این تلسکوپ چه زمانی اولین تصویر خود را ارسال می کند؟

ناسا در گزارشی اعلام کرد که تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا به تازگی حیاتی ترین وظیفه خود را به پایان رسانده است و آینه اولیه مقعر و طلایی با عرض 6.5 متر خود را در 18 دی ماه 1400 یعنی 14 روز پس از پرتاب خود در 4 دی ماه 1400 مصادف با 25 دسامبر، با موفقیت باز کرده است.

ماموریت تلسکوپ وب، یک تلاش مشترک با آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی کانادا، قرار است درون منظومه شمسی تا دورترین کهکشان‌های قابل مشاهده در کیهان اولیه را رصد کند.

این تلسکوپ قبلاً در 4 ژانویه یعنی 14 دی ماه 1400 سپر خورشید خود را کشیده بود .

توماس زوربوخن، معاون مدیر اداره مأموریت علمی در مقر ناسا در واشنگتن گفت: «من به تیمی که این اولین دستاورد در نوع خود را به ارمغان آورد، بسیار افتخار می‌کنم. استقرار موفقیت‌آمیز جیمز وب در واقع نشان دهنده بهترین چیزهایی است که ناسا می تواند از خود ارائه دهد یعنی تمایل به انجام کارهای جسورانه و چالش برانگیز و اکتشافاتی که هنوز ناشناخته هستند.

گرگوری ال رابینسون، مدیر برنامه جیمز وب در مقر ناسا گفت: «تکمیل موفقیت آمیز تمام استقرارهای تلسکوپ فضایی وب تاریخی است. این اولین باری است که یک ماموریت به رهبری ناسا طی یک توالی پیچیده برای باز کردن یک رصدخانه در فضا صورت می گرفت و با موفقیت تکمیل شد – یک شاهکار قابل توجه برای تیم ما، ناسا و جهان.

کار بعدی این است که تمام 18 بخش شش ضلعی، آینه اصلی را به صورت یک سطح بازتابنده ایجاد کند.

این تلسکوپ یک بار دیگر موتورهای خود را روشن می کند تا به مقصد مورد انتظار خود یعنی نقطه لاگرانژ زمین-خورشید 2 (L2)، در حدود 1.5 میلیون کیلومتر از زمین، در 23 ژانویه یعنی 3 بهمن 1400 برسد.

در این مدت، جیمز وب آینه ها و مسیر نهایی خود برای رسیدن به مقصد را تنظیم خواهد کرد. وقتی وب به مقصد می رسد، مصرف سوخت آن برای استقرار در جای خود به حداقل خواهد رسید.

«امروز، ناسا به دهه‌های عطف مهندسی دیگری دست یافت. بیل نلسون، مدیر ناسا گفت، در حالی که هنوز استقرار تلسکوپ کامل انجام نشده، من به تیم وب می‌پیوندم تا کمی راحت‌تر نفس بکشم و پیشرفت‌های آینده را تصور کنم که می‌تواند الهام‌بخش جهان باشد.

هنگامی که وب سرانجام به مقصد خود می رسد، خود را خنک می کند، خود را تراز می کند، ابزارهای خود را کالیبره می کند و شناسایی و تشخیص را به مدت پنج ماه اجرا می کند.

این رصدخانه 10 میلیارد دلاری جمع آوری داده ها و ارسال اولین تصاویر خود را در اواخر سال جاری آغاز خواهد کرد. انتظار می رود تصاویر گرفته شده توسط وب در تابستان امسال منتشر شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا