نوآوری

متاورس و وب 3 در راه هستند اما آیا می توانند جایگاهی درآینده داشته باشند؟

وب 3.0 که اینترنت فردا نامیده می شود، به نظر می رسد فناوری بزرگی باشد که با تغییر فناوری اینترنت، زندگی ما را تغییر خواهد داد. با ما در ای نیوز مدیا همراه باشید تا در مورد این فناوری بیشتر بدانیم.

وب 3.0 یک ارتقاء به وب، یک فناوری متا برای نرم افزارهای تجاری، یک جنبش اجتماعی برای داده های باز و یک نسل جدید برای هوش مصنوعی است.

شرکت‌های بزرگ معمولاً هک می‌شوند و در نتیجه میلیون‌ها داده کاربر در معرض دید قرار می‌گیرند، و  گزارش McKinsey از سال گذشته نشان می‌دهد که تقریباً همه صنایع دارای نرخ اعتماد کمتر از 50 درصد هستند.

اما نسل جدید وب، Web 3.0، می‌تواند برخی از نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را حل کند، زیرا از اینترنت در فناوری بلاک چین استفاده می‌کند.

 ذخیره هر گونه داده در بلاک چین باعث می شود که داده ها شکل غیر متمرکز به خود بگیرد و استفاده از داده های شرکت شفاف شود و بنابراین از آن در برابر افشا اطلاعات محافظت می شود.

با این حال، بازگرداندن مالکیت داده‌های آنها به مصرف‌کنندگان می‌تواند به طور بالقوه صنعت فناوری را مختل کند، زیرا غول‌های فناوری در نهایت دسترسی به داده‌هایی را که در ابتدا به آنها در بازار رقابتی رونق داده بود، از دست می‌دهند.

فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای که در کنار بلاک چین به تکامل اینترنت کمک می‌کنند عبارتند از واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR)، هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML). اما ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس و جک دورسی، بنیانگذار توییتر، مخالف این فناوری جدید هستند .

در مصاحبه ای که اخیرا با ایلان ماسک انجام شد او اینگونه اعتراض خود را اعلام کرد: من برای درک این فناوری های جدید بیش از حد مسن نیستم که درک درستی نداشته باشم و من یکی از افرادی بودم که در 1995 اینترنت را به عنوان یک مد روز تلقی نمی کردم و پتانسیل آن را در آینده درک می کردم.

ایلان ماسک انتقاد خود را از متاورس این طور بیان کرد که این فناوری تجربه کاربری قانع کننده ای به همراه ندارد و من کسی را نمی بینم که تمامطول روز یک صفحه مقابل چشمان خود داشته باشد و نخواهد آن را ترک کند.

به نظر شما این فناوری جدید یعنی متاورس و وب 3 می تواند تجربه ای متفاوت  برای مخاطب فراهم کند؟ نظر شما چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا