سلامتی

آبله میمون چیست؟ علائم، راه های درمان و انتقال را بدانید

آیا آبله میمون می تواند به عنوان بیماری همه گیر دیگری مطرح شود؟

شیوع آبله میمون برای اولین بار در بریتانیا و پرتغال شناسایی شد سپس به اروپا و آمریکای شمالی نیز سرایت کرده است. بر اساس گزارش اخیر منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت، تا این تاریخ 92 نفر علائم سازگار با این عفونت ویروسی را نشان داده اند .

آبله میمون چیست؟ آیا از میمون ها می آید؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)  آبله میمون  را به عنوان “بیماری نادر” توصیف می کند که به دلیل عفونت ناشی از ویروس آبله میمون، متعلق به همان جنس،  Orthopoxvirus،  که شامل ویروس واریولا است که باعث آبله می شود، ویروس واکسینیا که برای آن استفاده می شود، ایجاد می شود.

اولین مورد غیر انسانی آبله میمون در سال 1958 زمانی که دو شیوع بیماری آبله مانند در میمون های آزمایشگاهی رخ داد، کشف شد. نام این ویروس از اینجا آمده است. با این حال، منبع اصلی و طبیعی آبله میمون هنوز ناشناخته مانده است و سازمان بهداشت جهانی حدس می‌زند که جوندگان محتمل‌ترین منبع آن هستند.

اولین مورد انسانی آبله میمون در سال 1970 در جمهوری دموکراتیک کنگو در طی یک دوره تشدید تلاش برای از بین بردن آبله ثبت شد. CDC در وب سایت خود می گوید از آن زمان است که آبله میمون در انسان و در کشورهای آفریقای مرکزی و غربی گزارش شده است. 

علائم و نشانه های آبله میمون چه هستند؟

علائم آبله میمون مشابه علائم آبله، اما خفیف تر از آن است. آبله میمون با تب، سردرد، دردهای عضلانی و خستگی شروع می شود و همچنان باعث تورم غدد لنفاوی (لنفادنوپاتی) نیز می شوند. پس از 1 تا 3 روز تب، بیمار دچار بثورات می شود. این حالت اغلب از صورت شروع می شود و سپس به سایر قسمت های بدن سرایت می کند. 

آبله میمون چگونه منتقل می شود؟

این ویروس از طریق تماس با پوست آسیب دیده، مجاری تنفسی یا غشاهای مخاطی وارد بدن انسان می شود. این می تواند از طریق تماس با ویروس حیوان یا مواد آلوده به ویروس نیز اتفاق بیفتد. اگرچه نادر است، اما انتقال انسان به انسان از طریق قطرات تنفسی بزرگ هم اتفاق می افتد. از آنجایی که این قطرات معمولاً نمی توانند مسافت زیادی را طی و در هوا مدت زیادی معلق بمانند، نیازمند تماس چهره به چهره طولانی مدت است. سایر روش های انتقال شامل تماس مستقیم با مایعات بدن یا مواد ضایعه و همچنین لباس های آلوده می باشد.

مقامات بهداشتی بریتانیا فاش کرده بودند که در مجموع هفت مورد مشکوک در بریتانیا، شش مورد در لندن و یک مورد در شمال شرقی انگلیس وجود دارد و آژانس امنیت بهداشت بریتانیا (UKHSA) در حال بررسی ارتباط احتمالی بین آنها است. وزارت بهداشت اسپانیا گفته است که هشت مورد مشکوک، همگی در منطقه مادرید گزارش شده و تماس با مایعات به عنوان منبع عفونت ویروسی ذکر شده است .

مقامات بهداشتی یک مسیر جنسی انتقال عفونت را مشاهده کرده اند، به ویژه در مردانی که با مردان (MSM) رابطه جنسی دارند. در حالی که این امر هنوز آبله میمون را به یک بیماری مقاربتی تبدیل نمی کند، مسیر جدید انتقال چندین فرد را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار می دهد، حتی اگر به کشورهای آفریقای مرکزی یا غربی سفر نکرده باشند، جایی که عفونت بومی است. 

چگونه می توان از انتقال جلوگیری کرد؟

CDC توصیه می‌کند از هرگونه تماس با حیوانات یا انسان‌هایی که آلوده شده‌اند، از جمله هر ماده‌ای که ممکن است با آن تماس داشته‌اند، خودداری شود. WHO به افراد، به ویژه MSM توصیه کرده است که در صورت مواجهه با راش پوستی غیرقابل توضیح و بروز هر یک از علائم ذکر شده در بالا، به پزشک مراجعه کنند.

بلژیک یک دوره قرنطینه اجباری 21 روزه را برای افرادی که مبتلا شده اند وضع کرده است. شستن مرتب دست ها و رعایت بهداشت نیز بسیار تشویق می شود.

آیا این ویروس قابل درمان است؟

اوایل امسال، دارویی برای درمان آبله میمون تایید شد. با این حال، به طور گسترده در دسترس نیست و ممکن است از داروهای ضد ویروسی و گلوبولین ایمنی واکسن (VIG) برای درمان عفونت همراه با تسکین علائم در صورت عفونت استفاده شود.

علائم معمولاً در عرض 3-4 هفته از بین می روند و بیمار می تواند بهبود یابد. اما در مورد جمعیت‌های آسیب‌پذیر مانند افراد دارای نقص ایمنی و زنان باردار، خطر مرگ ناشی از این عفونت‌ها وجود دارد.

واکسن آبله میمون نیز در سال 2019 تایید شد، اما به گزارش CNBC ، حتی واکسن آبله نیز می تواند حدود 85 درصد در محافظت در برابر آبله میمون موثر باشد. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا