مقالات

متاورس چیست؟ اطلاعات کامل + اخبار متاورس

در پاسخ به متاورس چیست، باید گفت که این کلمه  از دو بخش متا به معنی ماورا و ورس به معنی اشتقاق معکوس تشکیل شده است. که به معنای دنیایی ماورای دنیای حقیقی ما است. متاورس به هر دنیای مجازی ای که در آن کاربر امکان ساختن یک شخصیت برای خود و انجام فعالیت های گوناگون را دارد گفته می شود.

متاورس یک مفهوم گسترده ای دارد که به طور معمول به دنیایی مجازی و سه بعدی گفته می شود و کاربران زیادی می توانند به وسیله ی اینترنت به آن وصل شده و با همدیگر تعامل داشته باشند.  این محیط را نمی توان یک نرم افزار و یا محیط بازی در نظر گرفت، چون یک مفهوم است و کاربران به وسیله ی آن می توانند تمامی کارهایی را که در زندگی واقعی خود انجام می دهند به شکل مجازی نیز انجام دهند.

متاورس شبکه ای وسیع است که از شبیه سازی های 4 بعدی پایدار است که به صورت سریع اقدام به پردازش می کند. در این شبکه ی گسترده تمامی هویت اشیا، افراد و تاریخ بشر و …. را محفوظ می شود. در این مجموعه تعداد زیادی از کاربران به شکل مجازی در آن حضور دارند و نیازی به حضور فیزیکی آن ها در یک مکان مشخصی برای انجام تعاملات نیست. البته در همین راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که metavers فقط طراحی مفهومی است و به صورت کامل پیاده سازی نشده است، به غیر از بعضی از پلتفرم ها که دارای عناصر سازنده ای از این حوزه هستند، مانند بازی های ویدیویی و …

در سال‌های آینده، من انتظار دارم که مردم از ما به عنوان یک شرکت رسانه‌های اجتماعی و همچنین به عنوان یک شرکت متاورس نگاه کنند .

مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک

یک مزرعه خیالی در متاورس شامل گیاه و کلبه

تاریخچه مختصری از متاورس

ایده متاورس برای اولین بار در سال 1994 در Snow Crash، یک رمان علمی تخیلی، توسط نویسنده آمریکایی، نیل استفنسون، مطرح شد. استفنسون در کتاب خود متاورس را به عنوان مرحله پیشرفته اینترنت – جایگزینی برای دنیای فیزیکی و وافعی – تعریف کرد. سال بعد، شرکتی به نام ActiveWorlds Inc. Active Worlds را راه‌اندازی کرد، که در واقع دنیای مجازی آنلاین مبتنی بر متاورس بود.

قبل از انتشار رمان استفنسون ، محیط های مجازی شبیه به متاورس قبلاً در برخی از MMORPG ها (بازی های نقش آفرینی آنلاین انبوه چند نفره) و در رمان های دیگر بر اساس مضامین گذشته-آینده ای ظاهر شده بود، اما هیچ یک از آنها در مورد متاورس همانند رمان گفته شده و با چنین موضوعاتی صحبت نکرده بودند.

از سال 1998 تا 2004، شرکت هایی مانند There Inc، blaxxun interactive، Linden Labs و IMVU دنیای مجازی سه بعدی مختلف، بازی ها، برنامه ها و وب سایت های شبکه های اجتماعی آنلاین خود را ارائه کردند. این پلتفرم‌ها،  آواتارهای مجازی را در اختیار کاربران قرار می‌دادند که می‌توانستند با استفاده از ارزهای دیجیتال و جوایز، در محیط‌های مجازی خود با یکدیگر تعامل، بازی و خرید اشیاء داشته باشند.

از بین تمامی این پلتفرم‌ها، Second Life از Linden Labs به عنوان موفق‌ترین اپلیکیشن مبتنی بر مفهوم متاورس است. همان طور که از نام آن پیداست، کاربران می توانند دومین زندگی مجازی خود را در بازی داشته باشند و در فعالیت های مختلفی که تنها در متاورس Second Life رخ می دهد، شرکت کنند. این بازی که در سال 2003 راه اندازی شد، هنوز فعال است و توسط صدها هزار کاربر در سراسر جهان بازی می شود.

گوگل همچنین (در نسخه بتا) یک محیط مجازی آنلاین را در جولای 2008 (تیر 1387) به نام Google Lively راه اندازی کرد. این سرویس به افراد امکان چت، تماشای عکس و فیلم را در یک اتاق مجازی و همچنین امکان سفارشی سازی اتاق را مطابق با ترجیحات کاربر به آن ها می داد. با این حال، Google Lively در 31 دسامبر 2008 (آذر 1387) تعطیل شد، زیرا نتوانست کاربران را جذب خود کند و برای گوگل هم سودآور نبود.

در 10 سال گذشته، برنامه‌ها و بازی‌های سه بعدی متعدد دیگری ( Fortnite، Minecraft ، و غیره) توسط High Fidelity Inc.، Sinespace، Facebook، Epic Games، Sorilax و بسیاری از برندهای دیگر راه‌اندازی شده‌اند تا تجربه‌ای بهتر از متاورس را ارائه دهند.

ثبت نام و ورود به متاورس چگونه  انجام می شود؟

برای ورود و ثبت نام در متاورس باید مراحل زیر را به ترتیب انجام داد:

  1. داشتن یک ایمیل معتبر برای ثبت نام: یکی از اصلی ترین مراحل برای ثبت نام در این پلتفرم  داشتن یک ایمیل معتبر می باشد که برای خود شخص باشد. منظور از ایمیل معتبر این است که هیچ فرد دیگری امکان دسترسی به آن را نداشته باشد.
  2. انتخاب یک رمز مناسب با استفاده از حروف کوچک و بزرگ انگلیسی: در زمان ثبت نام و ورود به این پلتفرم باید دقت کنید تا رمز ایمیل خود را با استفاده از حروف کوچک و بزرگ انگلیسی به همراه اعداد و شکل ها بگذارید.
  3. انتخاب نام کاربری مناسب با استفاده از کد و کلمات انگلیسی: در زمان انتخاب نام کاربری دقت کنید تا از نام خودتان در زمان ثبت نام استفاده نکنید، توصیه می شود که نام کاربری خود را با استفاده از کد ها و کلمات انگلیسی انجام دهید. این کار در آینده کمک زیادی را به خاطر امکان عدم شناسایی به شما خواهد کرد.

اثر هنری از تصویر یک شخص که با عینک واقعیت مجازی خود در متاورس است

قیمت استفاده از متاورس چقدر است؟

روش های زیادی برای سرمایه گذاری در این پلتفرم موجود است ، اصلی ترین روش این کار در سرمایه گذاری، توکن های دیجیتالی می باشد، این توکن ها مبتنی بر بلاک چین بوده و سرمایه گذاران را قادر می سازد تا دارایی های دیجیتالی را با استفاده از آن ها ساخته و معامله نمایند. از دیگر توکن های این پلتفرم، توکن Decentraland است که یک پلتفرم واقعی مجازی مبتنی بر بلاک چین است. در این پلتفرم کاربران می توانند علاوه بر بازی و ایجاد محتوا و تعامل با همدیگر، اقدام به خرید و فروش و توسعه ی زمین های مسکونی نمایند.

اولین شهری که در متاورس ساخته شده است Decentraland نام دارد و هر قطعه از آن منحصر به فرد بوده و مالکین آن ها می توانند اقدام به خرید و فروش آن نمایند، قیمت آن بستگی به مکان و اندازه ی زمین دارد. هر اندازه زمین ها به مکان های دیدنی و میادین شهری نزدیک تر باشد، از قیمت بالاتری برخوردار می شود.

تصویری از شخصیت های کارتونی در متاورس

هزینه خرید زمین در متاورس چگونه مشخص می شود و چقدر است؟

خرید زمین در متاورس اخیرا به یکی از موضوعات داغ تبدیل شده است و تمامی افرادی که در این حوزه فعالیت دارند در حال صحبت  کردن در مورد آن هستند. فیس بوک و مایکروسافت از جمله افرادی هستند که می خواهند صاحب این پلتفرم شوند. متاورس فیسبوک در حال رشد است. با هجوم سرمایه گذاران به خرید زمین در متاورس، قیمت خرید زمین خیلی خیلی زیاد شده است. یک متاورس بیش از 90000 قطعه زمین دارد که اجرای آن بر روی بلاک چین اتریوم ممکن است. بلاک چین اتریوم با ارز محلی آلت کوین MANA مبادله می شود. تا به امروز یکی از بالاترین سقف های قیمتی که برای طراحی اجرایی در متاورس پرداخت شده است، مبلغ دو و نیم میلیون دلار می باشد.

دقیقا همانند ارزش های واقعی، سرمایه گذاران زمین های دیجیتالی افرادی هستند که معتقدند ارزش اموال آن ها با سرمایه گذاری بر روی زمین های متاورس ارز دیجیتال افزایش پیدا می کند. و آن ها می توانند زمانی که قیمت زمین ها افزایش یافت، اقدام به فروش دارایی های خود نمایند. در این پلتفرم توسعه دهندگان و املاکی وجود دارند که اقدام به ساخت تمامی اماکن موردنیاز به زندگی شهری مانند هتل ها و آپارتمان های مسکونی و موارد دیگر می کنند. زمین های دیجیتال به عنوان NFT در بازار کریپتو کارنسی به فروش می روند.

قیمت زمین های متاورس روزانه و ساعتی تغییر پیدا می کند و افزایش قیمت ها مطابق با ورود اعضا و خرید و فروش زمین ها صورت می پذیرد. زمین هایی که در این پلتفرم به فروش می رسد، بر اساس خیابان ها قیمت گذاری می شود و زمین های بزرگ و کوچک با توجه به موقعیت مکانی خود از قیمت های متفاوتی برخوردار است.

تصویری از شهر در متاورس

کاربرد ارز دیجیتال در متاورس:

با کمک ارزهای دیجیتال می توان در دنیای متاورس یک اقتصاد دیجیتالی را بر اساس توکن های کاربردی و کلکسیون های مجازی ایجاد کرد. فناوری بلاک چین می تواند یک نظام حکمرانی شفاف و قابل اعتمادی را در اختیار کاربران خود قرار دهد. امروزه برخی برنامه های بلاک چینی شبیه به متاورس در حال فعالیت هستند که توانسته اند درآمد زیاد و قابل قبولی را در اختیار کاربران خود قرار دهند. یکی از این برنامه ها اکسی اینفینیتی نام دارد که این برنامه یک بازی با مدل درآمدی است و افراد زیادی در این برنامه در حال درآمدزایی هستند. از جمله کاربردهای اصلی ارز دیجیتال در متاورس به شرح زیر هستند:

اثبات مالکیت دیجیتال:

یکی از امن ترین راه حل ها برای ایجاد هویت دیجیتالی و اثبات مالکیت یک دارایی، کیف پول ها هستند که در هنگام کار در این پلتفرم هم می توان لیست تراکنش های خود را برای اثبات مسئولیت پذیری در اختیار معامله گران قرار داد.

ایجاد کلکسیون های دیجیتالی:

یک بلاک چین امکان اثبات مالکیت اقلام فیزیکی را برای دارنده های آن دارد و به وسیله ی بلاک چین ها می توان اصالت یک کالا را از طریق ان اف تی ها تهیه کرده و برای خود به عنوان یک اثر هنری نگه داشت.

انتقال ارزش:

در متاورس کاربران برای انتقال ارزش خود نیاز به روشی امن و قابل اعتماد دارند. ارزهای دیجیتال یک روش قابل اعتماد برای انتقال ارزش ها در این پلتفرم هستند.

حکمرانی:

توانایی کنترل قوانین معاملات سرمایه گذاران با این پلتفرم از دیگر مواردی هستند که اهمیت زیادی دارد. از آن جایی که افراد در زندگی واقعی خود دارای حق رای هستند در این پلتفرم نیز با استفاده از بلاک چین ها می توانند در اجرای حکمرانی عادلانه شرکت نمایند.

دسترسی پذیری:

در بلاک چین های عمومی تمامی افراد از کل دنیا می توانند برای خود یک کیف پول درست کنند. این کیف پول ها برخلاف حساب های بانکی نیازی به هیچ گونه سپرده ی اولیه نداشته و همین امر موجب می شود تا بلاک چین ها یکی از روش های عالی برای مدیریت امور مالی و ایجاد هویت دیجیتالی در دسترس باشد.

قابلیت همکاری تعاملی:

در یک متاورس واحد و یکپارچه، وصل کردن چندین پروژه به همدیگر اجتناب ناپذیر خواهد بود و در این جا است که بلاک چین ها می توانند راهگشا باشند.

در این مقاله با برخی از ارزهای متاورس آشنا شوید.

آینده پروژه متاورس چه می شود و در چه جایگاهی دارد؟

متاورس پلتفرمی است که هم اکنون بیشتر از زمان های پیش شاهد پیشرفت آن هستیم. متاورس یک محیط مدرنی است که فارغ از تمامی محدودیت های اینترنت بوده و امکان ارتباطات و کسب تجربیات گوناگون را برای تمامی کاربران و سرمایه گذاران فراهم می کند. در این پلتفرم به هر چیزی که بخواهید می توانید دسترسی داشته باشید، به عنوان نمونه می توانید شخصیت مورد علاقه ی خود را در آن بسازید و دقیقا شبیه به زندگی واقعی آن فرد، زندگی کنید. تمامی هر چیزی را که می خواهید می توانید در این پلتفرم به صورت کاملا غیر متمرکز کنترل کنید، بدون این که اختیار و مدیریت آن در دست یک ارگان خاصی باشد. این مورد دقیقا همان نقطه ی اشتراک و ارتباط متاورس با دنیای کریپتو کارنسی می باشد.

هر چند که راه اندازی یک متاورس یکپارچه و واحد زمان زیادی می برد، ولی روند توسعه ی آن در این زمینه همچنان ادامه دارد. احتمال این که این پلتفرم، موجب آشکار شدن جنبه های کاربردی زیادی از بلاک چین ها و رمز ارزها شود، زیاد است. در آینده پیش بینی شده است که  امکان ظهور یک متاورس جهانی وجود دارد.

تصویری از یک شخص که در شهر های متاورس است

 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام. واقعا درک دنیای متاورس و اینکه اصلا قرارع متاورس در اینده چه جایگاهی داشته باشه سخته…البته الان برای ما سخت باشه مثل خیلی از تکنولوژی ها و اختراعتی که قبلا توسط بقیه کنار زده میشدن و بعد ها جزوی از زندگی ما شد…به نظر من متاورس هم جزو یکی از این تکنولوژی هاست…اما درک اینکه یک عینک جلو چشمت باشه و مدام بهش خیره بشی برام سخته و انقدر درگیر فضای مجازی شدن همین الانش هم زجر اوره..بنظرم متاورس باید راه حلی برای این موضوعات ارائه کنه..اگرچه بعید میدونم این اتفاق بیفته…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا