مقالاتارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟ بررسی کامل رمز ارزها محبوب به همراه جدیدترین اخبار این حوزه

امروزه بحث مربوط به ارزهای دیجیتال یا cryptocurrency با معادل فارسی رمز ارز به یک بحث داغ تبدیل شده است و بسیاری از افراد مشغول سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال هستند.

اما با این اوصاف بسیاری از افراد نیز به‌طور دقیق نمی‌دانند که منظور از ارزهای دیجیتال چیست و چرا بسیاری از افراد مشغول به سرمایه‌گذاری در این بازار هستند. از همین رو با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه متن با ماهیت و چیستی رمز ارزها و همچنین انواع ارز دیجیتال آشنا خواهیم شد.

این مقاله به طور مداوم آپدیت می شود و شما می توانید آخرین اخبار ارزهای دیجیتال را در همین صفحه دنبال بفرمایید تا در جریان آخرین اخبار این حوزه باشید.

ارز دیجیتال چیست؟ تعریف ارز دیجیتال و آشنایی با کاربرد آن

کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال یک شکل از پول دیجیتال است که به‌صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌شود و ماهیت غیرمتمرکز دارد. حال شاید برای شما سوال پیش آید که منظور از ماهیت غیرمتمرکز چیست که در پاسخ باید گفت غیرمتمرکز بودن به این معنا است که ارزهای دیجیتال را هیچ نهاد یا سازمانی کنترل نمی‌کند و افراد می‌توانند بدون دخالت واسطه و از طریق اینترنت، کریپتوکارنسی موردنظر را معامله کنند.

از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده افراد بسیاری به سمت بازار ارز دیجیتال گرایش پیدا کنند، امنیت بالای این بازار است. در حقیقت هنگام ساخت رمز ارزها از رمزهای بسیار پیچیده‌ای استفاده می‌شود که همین موضوع امنیت را افزایش می‌دهد.

از طرف دیگر، معامله در این بازار پیچیده یا سخت نیست و کاربران می‌توانند به‌راحتی معاملات موردنظر خود را انجام دهند. در رابطه با قدرت نقدشوندگی ارزها نیز نگران نباشید، زیرا قدرت نقدشوندگی رمز ارزها بسیار بالا است.

تصویری از رمز ارز اتریوم

کاربردهای ارز دیجیتال

انجام خریدهای اینترنتی:

شما می‌توانید از ارزهای دیجیتال مانند پول‌های واقعی هنگام خریدهای اینترنتی استفاده کنید، زیرا هدف ابتدایی تولید رمز ارزها، تسهیل پرداخت‌های اینترنتی است.

امروزه نیز بسیاری از سایت‌های بزرگ، برنامه‌های موبایل، فروشگاه‌های معروف، آنلاین شاپ‌ها و مواردی از این دست، فروش اینترنتی با رمز ارزها را به شیوه‌های پرداخت خود اضافه کرده‌اند.

بنابراین می‌توان گفت میان ارزهای دیجیتال و پول‌های واقعی تفاوتی نیست و شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها خریدهای خود را انجام دهید.

انجام معاملات بین‌المللی:

ارزهای دیجیتال در سطح بین‌الملل شناخته ‌شده هستند و از آنجایی که به کشور خاصی تعلق ندارند، تمام افراد در هر نقطه از دنیا می‌توانند با این پول معاملات موردنظر خود را انجام دهند.

ساخت این پول حتی به دور زدن تحریم‌ها نیز کمک می‌کند. برای مثال کاربران ایرانی که با محدودیت‌های بسیاری روبرو هستند، می‌توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال معاملات گوناگونی را با کشورهای مختلف انجام دهند.

انجام معاملات سنگین:

شرایطی را تصور کنید که تصمیم دارید معامله‌ای سنگین با استفاده از پول‌های فیزیکی انجام دهید، مسلما می‌دانید که این کار چه سختی و محدودیت‌هایی دارد؛ از همین رو پیشنهاد ما به شما تسهیل شرایط انجام معاملات سنگین با استفاده از ارزهای دیجیتال است.
شما می‌توانید به‌راحتی پول‌های دیجیتال را جایگزین پول‌های فیزیکی کنید و با انجام چند عملیات ساده معامله را به پایان برسانید.

سرمایه‌گذاری:

از دیگر کاربردهایی که برای ارز دیجیتال در نظر گرفته شده و بسیاری از افراد نیز به همین دلیل رو به این بازار آورده‌اند، سرمایه‌گذاری در این حوزه است. این بازار اگر به‌درستی تحلیل و بررسی شود و اخبار ارزدیجیتال به‌درستی تحلیل شود، می‌تواند سود هنگفتی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد.

از آنجایی که هرروزه تعداد سرمایه‌گذاران این بازار افزایش پیدا می‌کند، ارزش ارزهای دیجیتال نیز به‌شدت بالا و پایین می‌شود و اگر فردی عملکرد مناسبی در این بازار داشته باشد، بدون شک به هدف خود خواهد رسید.

تفاوت میان ارز دیجیتال و پول واقعی

تصویری از پول کاغذی و ارز دیجیتال بیتکوین و شمش طلا

کریپتوکارنسی‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند و در حقیقت همین ویژگی‌ها باعث تمایز آن‌ها با پول‌های واقعی می‌شود. در ادامه به برخی از ویژگی‌های بارز ارزهای دیجیتال می‌پردازیم، اما باید توجه داشته باشید که برخی از این ویژگی‌ها در تمام ارزهای دیجیتال یکسان نیست.

1. برگشت‌ناپذیر بودن تراکنش‌ها

اگر انتقال ارز دیجیتال از یک حساب به حساب دیگر انجام شود و تراکنش موفقیت‌آمیز باشد، دیگر امکان برگشت آن وجود ندارد و تنها گیرنده است که در صورت تمایل می‌تواند مقدار ارز دیجیتال انتقال یافته را به حساب شما برگرداند. این درحالی است که اگر چنین مشکلی هنگام جابه‌جایی پول واقعی پیش آید، راهی برای بازگشت وجه وجود دارد.

2. سطح امنیت بالا

از آنجایی که بازار ارز دیجیتال، مکان فیزیکی ندارد و بر بستر اینترنت است، امنیت بسیار بالایی دارد و از آنجایی که یک سیستم رمزنگاری شده به‌شمار می‌آید، کاربران می‌توانند کنترل دارایی‌های خود را برعهده بگیرند تا افراد دیگر دسترسی به حساب‌ها نداشته باشند.

3. عدم انحصار به گروه و سازمان

ارزهای واقعی به‌طور معمول به نهاد و سازمانی خاص تعلق دارند، درحالی که ارزهای دیجیتال به هیچ سازمان و گروهی وابسته نیستند. بنابراین افراد می‌توانند بدون نیاز به گروه یا سازمان، خریدوفروش ارز دیجیتال موردنظر خود را انجام دهند.

4. ناشناس بودن هویت افراد

یکی از ویژگی‌های درنظر گرفته شده برای بازار ارز دیجیتال، ناشناس بودن هویت افراد است. برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال به کیف ‌پول‌ مخصوص نیاز است. این کیف پول درحقیقت نقش شماره حسارب را دارد و با قرار دادن در اختیار افراد دیگر، هیچ اطلاعات هویتی از شما به دیگران منتقل نمی‌شود.

البته گاهی اوقات برخی از افراد با تحلیل تاریخچه تراکنش‌ها می‌توانند هویت صاحب حساب را شناسایی کنند؛ اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در طراحی برخی از رمز ارزها مانند مونرو، زی‌کش و … شناسایی هویت افراد بسیار سخت و حتی نشدنی است.

انواع ارز دیجیتال

با صرف‌ نظر از بیتکوین، ارزهای دیجیتال به دو دسته آلت کوین‌ و توکن‌ تقسیم می‌شوند. دقت داشته باشید هرکدام از آلت‌ کوین‌ها که با نام کوین نیز شناخته می‌شوند، بلاک چین مخصوص به خود را دارند و برخی از آن‌ها کدهایی مشابه به بیتکوین دارند.

در واقع کوین‌ها با اعمال اصلاحات جزئی در متغیرهایی چون الگوریتم استخراج، تعداد سکه‌ها و … ایجاد شده‌اند. البته دسته‌ای دیگر از کوین‌ها مانند اتریوم و ریپل، از کدهای بیتکوین نیستند و شبکه خود را به‌صورت اختصاصی ساخته‌اند.

دسته دوم ارزهای دیجیتال که توکن‌ها بودند، بر بستر یک پلتفرم چون اتریوم ساخته می‌شوند. در حقیقت توکن‌ها بلاک چین مخصوصی ندارند و از قدرتی که بلاک چین‌های اصلی دارند استفاده می‌کنند.

ارزهای دیجیتال محبوب

بیتکوین و تتر Tether

امروزه بیش‌ از 2200 رمز ارز به بازار معرفی شده است. که بسیاری از آن‌ها شناخته شده و برخی دیگر ناشناس هستند. به این ترتیب در این بخش لیست ارزهای دیجیتال محبوب به همراه توضیح مختصر در اختیارتان قرار می‌گیرد تا شناخت مناسبی از هریک پیدا کنید.

بیتکوین (Bitcoin)

از مشهورترین ارزهای دیجیتال که از ابتدا مورد توجه قرار گرفته است، می‌توان به بیتکوین اشاره کرد. این ارز دیجیتال که در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو اختراع شد، در اوایل سال 2018 به قیمت 13 هزار دلار رسید. و در این بازه زمانی توانست شهرت بسیاری بدست آورد و از همان زمان تا به الان جایگاه نخست ارزهای دیجیتال محبوب را به خود اختصاص داده است.

اخبار بیت کوین:
ایلان ماسک: نیک سابو احتمالا خالق بیتکوین است.

دوج کوین (Dogecoin)

ارز دیجیتال دوج کوینDogecoin

دوج کوین که با نماد اختصاری DOGE شناخته می‌شود، از دیگر رمز ارزهای محبوب است که اواخر سال 2013 توسط بیلی مارکوس ایجاد شد. این رمز ارز در ابتدا مورد توجه واقع نشد و کمتر کسی فکر می‌کرد این ارز دیجیتال به چنین جایگاهی برسد، اما حمایت برخی از افراد شناخته‌ شده مانند ایلان ماسک، باعث شد که این رمز ارز به صدر لیست ارزهای دیجیتال محبوب برسد.

تتر (Tether)

تتر با نماد اختصاری USDT یک استیبل کوین به شمار می‌آید. درواقع منظورمان این است که ارز در نظر گرفته شده برای تتر ثابت است و به قیمت دلار آمریکا بستگی دارد. این ارز دیجیتال به‌دلیل سهولت انتقال در بین صرافی‌ها و کیف پول‌ها محبوبیت بالایی بدست آورده و بسیاری از افراد آن را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری مناسب انتخاب می‌کنند.

اتریوم (Ethereum)

اتریوم یک ارز دیجیتال نسبتا تازه‌کار است که در 30 جولای 2015 توسط یک فرد روسی به نام ویتالیک بوترین ایجاد شد. همچنین باید اشاره کرد که ایده‌ی ابتدایی طراحی اتریوم یک ایده نوآورانه بود و با توجه به این ایده، افراد می‌توانند برای ساخت توکن موردنظر از اتریوم استفاده کنند.

ریپل (Ripple)

ریپل یک پلتفرم متن‌باز است، بنابراین می‌توانید تراکنش‌‌ها را در سریع‌ترین حالت ممکن و با کم‌ترین کارمزد انجام دهید. از جمله‌ ویژگی‌های این پلتفرم می‌توان به این موضوع اشاره کرد که نه‌ تنها ارز دیجیتال مخصوص خود یعنی ریپل (XRP) را دارد، بلکه کاربران نیز می‌توانند در این پلتفرم رمز ارز موردنظر خود را در RippleNet ایجاد کنند.

ارز دیجیتال متاورس چیست؟

در بازار ارزهای دیجیتال، برخی از رمز ارزها به‌عنوان رمز ارز متاورس شناخته می‌شوند و هرچه پروژه متاورس پیشرفت کند، ارزهای دیجیتال مرتبط با آن نیز با ارزش می‌شوند.

از آنجایی که امروزه این پروژه در کانون توجه شرکت‌های بزرگ مانند شرکت متا (فیس‌بوک سابق) قرار گرفته است، انتظار داریم در آینده به یک انتخاب مناسب برای سرمایه‌گذاری تبدیل شود. از همین رو در ادامه با برخی از ارزهای متاورس آشنا خواهیم شد.

  • ارز دیجیتال مانا (MANA)
  • ارز دیجیتال انجین کوین (ENJ)
  • ارز دیجیتال سندباکس (SAND)
  • ارز دیجیتال اطلس (ATLAS)
  • ارز دیجیتال متاورس ایندکس (MVI)

اخبار ارز دیجیتال:

کلاه برداران در سال 2021، 14 میلیارد دلار ارز دیجیتال را به سرقت برده اند.

جمع‌بندی

در این مقاله با ماهیت و چیستی ارز دیجیتال آشنا شدیم و هرآنچه نیاز بود از این بازار بدانید را نیز گفتیم. همچنین محبوب‌ ترین رمز ارزها را نیز معرفی کردیم. اکنون شما می‌توانید با استفاده از اطلاعاتی که بدست آورده‌اید، فعالیت خود را در این بازار آغاز کنید و به موفقیت برسید.

مطالب مرتبط:

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟ آینده استخراج این ارز دیجیتال چه می شود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا