علوم پایه

بازگشت تلسکوپ هابل پس از یک کشمکش طولانی

گزارشی از UniverseToday نشان می دهد که تلسکوپ فضایی هابل در مسیر تکمیل 32 سال خدمت خود به دنبال ترس دیگری است که بسیاری بر این باور بودند که ممکن است دیگر هرگز این تلسکوپ کار نکند .

سوالی که وجود دارد این است که این تلسکوپ چقدر دوام می آورد و ناسا برای افزایش طول عمر این تلسکوپ چه اقداماتی انجام می دهد؟

مشکلات فنی، که هابل با آن مواجه بوده

مشکلات فنی در 23 اکتبر آغاز شد، زمانی که ناسا گزارش داد که تلسکوپ در حال ارسال کدهای خطا است که نشان دهنده از دست دادن یک پیام هماهنگ سازی خاص است. این پیام خاص اطلاعات زمان بندی ابزار هابل را ارائه می دهد، به طوری که می تواند بدون خطا به درخواست ها و دستورات داده شده به آن پاسخ دهد. از دست دادن چندین خطای همگام سازی، منجر به حل این مشکل و قرار گرفتن هابل در وضعیت ایمن خودش شد.

ناسا سخت تلاش کرد تا عملیات را در طول ماه نوامبر بازگردانی کند و در 8 نوامبر، آژانس فضایی اعلام کرد که کنترل نسبی خودش را بر روی دوربین پیشرفته تلسکوپ (ACS) را دوباره به دست گرفته و  اندکی پس از آن، پرکاربردترین ابزار هابل یعنی طیف‌نگار کیهانی (COS) و دوربین میدان وسیع 3 (WFC-3) نیز بازسازی شد.

سپس، در روز دوشنبه، 7 دسامبر، تیم هابل اعلام کرد که هر چهار ابزار فعال روی هابل آنلاین و فعال هستند و تلسکوپ یک بار دیگر به طور کامل عملیاتی شده است. در حالی که علاقه مندان به نجوم می توانند نفس راحتی بکشند و از این بابت خوشحال باشند، این رویدادهای اخیر متأسفانه نشان می دهد که هابل ممکن است به پایان عمر خود نزدیک شود.

یکی دیگر از مشکلات فنی تلسکوپ هابل در ماه ژوئن اتفاق افتاد که منجر شد رایانه محموله NSSC-1 هابل، فعالیت خود را متوقف کند. این تیم تقریباً یک ماه بعد پس از یک رویه جابجایی «خطرناک» به سخت‌افزار پشتیبان، توانست تلسکوپ را دوباره آنلاین کند ، اما افزایش چنین مسائل و مشکلاتی باعث نگرانی است. مشکل مشابهی نیز در اکتبر 2018 رخ داد، زمانی که یکی از چرخ های واکنش تلسکوپ نتوانست به حالت ایمن خود منتقل شود.

افزایش طول عمر تلسکوپ قدیمی

طبق مستندات، هابل با سخت افزارهای دهه 80 و 90 کار می کند، به این معنی که بسیاری از کارشناسان هشدار می دهند که تلسکوپ 31 ساله ممکن است به پایان عمر عملیاتی خود نزدیک شود. با این حال، با توجه به مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا، تیم هابل اساساً نرم افزار تلسکوپ را اصلاح و بازسازی می کند تا به افزایش طول عمر آن، تا حد امکان، کمک کند.

یکی از تغییراتی که تیم هابل در حال انجام آن است این است که یک به روز رسانی نرم افزاری انجام دهد تا به آن اجازه دهد که حتی اگر تلسکوپ یک سری پیام های همگام سازی گم شده را تجربه کرد، تلسکوپ بتواند به ادامه فعالیت خود ادامه دهد.

این کار به عنوان بخشی از مجموعه به روز رسانی های نرم افزاری هابل با هدف بهبود کارایی و در نتیجه طول عمر سخت افزاری این تلسکوپ قدیمی اجرا خواهد شد.

البته ناسا همچنین قصد دارد تلسکوپ فضایی جیمز وب را در اواخر این ماه پرتاب کند و پرتاب آزمایشی آن برای 22 دسامبر یا 1 آذر(1400) برنامه ریزی شده است . این بدان معناست که حتی اگر هابل به پایان مأموریت رکوردشکنی درخشان خود نزدیک شود  ، آژانس فضایی ایالات متحده حداقل در آینده ای نزدیک یک رصدخانه قدرتمند دیگر را به زرادخانه خود اضافه خواهد کرد.

اگرچه تلسکوپ جیمز وب جانشینی مشابه هابل نیست، اما به جامعه نجومی جهانی کمک می کند تا به کشف اسرار ماده تاریک و گسترش  جستجوی حیات بیگانه ادامه دهد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا