نوآوریحمل و نقل

توافق پنتاگون برای آزمایش سیستم های جدید مافوق صوت خود

شرکت هوافضای Stratolaunch که مستقر در ایالات متحده است، اعلام کرد که این شرکت قرارداد تحقیقاتی با آژانس دفاع موشکی (MDA) که بخشی از وزارت دفاع ایالات متحده (DoD) است، درباره خدمات آزمایش پرواز مافوق صوت امضا کرده است. 

وزارت دفاع آمریکا مدت‌هاست که بر روی موشک‌های مافوق صوت متمرکز شده است ، علت این تمرکز عمدتاً به دلیل مشکلات در شناسایی، ردیابی و رهگیری که نیازمند سرعت‌ بالا با توانایی مانور در طول مسیر پروازی، ناشی شده است.

Stratolaunch اهدافی را در اختیار MDA قرار می دهد که تهدیدات مافوق صوت را تقلید می کنند، بنابراین به بهبود سیستم های دفاعی موجود کمک زیادی می کند.

دکتر دانیل میلمن، مدیر ارشد فناوری Stratolaunch، در بیانیه مطبوعاتی شرکت گفت:

«شرکت قصد دارد منابع آزمایشی پرواز وزارت دفاع آمریکا را از طریق آزمایش پرواز مافوق صوت با چرخش سریع، مقرون به صرفه و با قرارداد تجاری، برای وزارت دفاع و شریک پیمانکار اصلی آن افزایش دهد.»

Stratolaunch همچنین مالک و اپراتور بزرگترین هواپیمای جهان با شش موتور بوئینگ 747 که 117 متر طول بال آن است و همچنین دارای سکوی پرتاب هوایی است که می تواند وسیله نقلیه مافوق صوت Talon-A و موشک ها را پرتاب کند.

Talon A ،  وسیله نقلیه مافوق صوت، به گونه‌ای طراحی شده است که قابل استفاده مجدد باشد، می‌توان آن را با محموله‌های مختلف نصب کرد و آزمایش‌های سریع فناوری‌های پرواز مافوق صوت را برای چندین کاربرد ارائه می‌دهد. 

انتظار می رود این وسیله نقلیه از سرعت 6 ماخ فراتر رود زیرا تعریف “مافوق صوت” سرعت های بین 5 تا 10 ماخ است. Talon-A قرار است اولین پرواز آزمایشی خود را در سال آینده انجام دهد.

طول Talon A (8.5 متر)، طول بال های آن (3.4 متر) و وزن 2722 کیلوگرم  است. Talon A می تواند در پروازهای طولانی مدت به سرعت بیش از شش برابر سرعت صوت تا 6 ماخ برسد و می تواند با ارابه فرود خود به طور مستقل از باند فرودگاه معمولی بلند شود و مجددا فرود بیاید. علاوه بر این، می توان آن را از بزرگترین هواپیمای حامل Stratolaunch در ارتفاعات  10000 متری پرتاب کرد. 

این وسیله نقلیه نمونه دیگری از خودروهای مافوق صوت است که توسط ایالات متحده، روسیه، چین و ظاهراً کره شمالی ساخته شده است.

Stratolaunch قصد دارد سه وسیله نقلیه در اندازه Talon A را به طور همزمان با Roc حمل کند که دومین پرواز آزمایشی خود را در آوریل 2021 انجام داده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا