اختراعاتمقالات

مهم ترین اختراعات قرن 21 که دنیای ما را شکل دادند

قرن 21 برای ما که جزو آن دسته از افرادی هستیم که وارد قلمرو فناوری شدیم و اخبار این حوزه را بررسی و رصد می کنیم، شاید جزو هیجان انگیز ترین قرن هایی باشد که در آن وارد شدیم. اگر در هر یک از دهه های گذشته متولد شده اید، این فرصت را داشته اید که شاهد برخی از مهم ترین اختراعات قرن 21 باشید.

آغاز قرن بیست و یکم با ترس و ناشناخته های زیادی همراه بود. اتفاقات زیادی افتاد و حتی گفته شده بود جهان در آغاز این قرن به پایان می رسد. نکته جالب‌تر این است که اختراعات دهه‌های گذشته سرانجام در قرن بیست و یکم مطرح شد.

در طول ماه‌ها، ما اختراعات مهم هر دهه را بررسی کرده‌ایم که در نهایت جهان و زندگی ما را تغییر می‌دهند. همانطور که احتمالاً حدس زده اید، امروز ما قصد داریم نگاهی کوتاه به برخی از اختراعات قرن بیست و یکم بیندازیم. آن چیزی که باعث شده این دوره زمانی را بسیار متمایز کند این است که تعداد زیادی اختراع در این قرن در مقایسه با دوره های قبلی رقم خورده است. با این وجود حتما تجربه استفاده و رویارویی با بیشتر این اختراعات در این قرن پر بحث و هیاهو را داشته اید.

شبکه ها و رسانه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی جزو یکی از مهم ترین اختراعات قرن 21

خوب، اجازه دهید با رسانه های اجتماعی شروع کنیم. ممکن است دیدن پست های بیشمار از دوستان و افراد و شرکت های دیگر شما را خسته کرده باشد، اما در یک نقطه رسانه‌های اجتماعی وعده‌ای واقعاً هیجان‌انگیز برای برقراری ارتباط بین مردم در سراسر جهان دادند. ابزارهایی مانند Friendster و MySpace به ترتیب در سال‌های 2002 و 2003 وارد صحنه شدند و درها را برای فیس‌بوک غول‌پیکر باز کردند.

امکان دسترسی به رسانه های اجتماعی در حال حاضر در تمام نقاط جهان وجود دارد و حتی شاید شما از طریق رسانه های اجتماعی به این مقاله دسترسی پیدا کرده باشید. در واقع شبکه های اجتماعی همه جا هستند. مردم جهان را به هم متصل و مرکزی برای رد و بدل کردن اطلاعات کامل و بی فایده هستند.

برای اینکه یک مقایسه ای داشته باشیم طبق آمار و در حال حاضر 7.5 میلیارد نفر در این سیاره زندگی می کنند و 2.89 میلیارد نفر در یکی از شبکه های اجتماعی فعالیت دارد.

2. موشک های چند منظوره

راکت چند منظوره
موشک های چند منظوره جزو یکی از مهم ترین اختراعات قرن 21

موشک های چند منظوره این قابلیت را دارند که می توانند بازیابی شوند و برای پرتاب های دیگر مورد استفاده مجدد قرار گیرند. شرکت اسپیس ایکس که متعلق به ایلان ماسک است در سال 2017 برای اولین باز از یکی از این موشک ها برای ماموریت دیگر استفاده کرد.

3. آندوسکوپی کپسولی

کپسول آندوسکوپی
کپسول های آندوسکوپی جزو یکی از مهم ترین اختراعات قرن 21

آندوسکوپی کپسولی به لطف پیشرفت های عظیم در الکترودهای ساطع کننده نور، حسگرهای تصویر و طراحی نوری در دهه 90، توانست ساخته شود. این فناوری برای اولین بار در سال 2001 مورد استفاده قرار گرفت و از یک دوربین بی سیم کوچک به اندازه یک قرص معمولی استفاده کرد. آندوسکوپی کپسولی به پزشکان این اجازه را می داد تا بدن انسان، به ویژه دستگاه گوارش را بررسی کنند و هرگونه خونریزی داخلی، التهاب یا تومورهای سرطانی را شناسایی کنند.

4. فناوری بلاک چین

فناوری کریپتوکارنسی و بلاک چین
فناوری بلاک چین جزو یکی از مهم ترین اختراعات قرن 21

ایده بلاک چین برای اولین بار در سال 2008 مطرح نشد. و تصور خلق چنین ایده ای توسط استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتا برای اولین بار در سال 1991 ایجاد شده بود. اما این ظهور بیت کوین در سال 2008 بود که فناوری بلاک چین را به طور واقعی مطرح کرد. مردم به طور گسترده در مورد این فناوری حرف می زدند، چرا که این پتانسیل را داشت تا صنایع دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.

از اشتراک‌گذاری خودرو گرفته تا اشتراک‌گذاری ابری، فناوری بلاک‌چین شفافیت بیشتر، افزایش کارایی و سرعت، بهبود قابلیت ردیابی و افزایش امنیت را جزو مزیت های خود به همراه داشت.

5. بیت کوین و ارزهای دیجیتال

فناوری بلاک چین و مهم ترین اختراعات قرن 21
بیت کوین و ارزهای دیجیتال جزو یکی از مهم ترین اختراعات قرن 21

تب و تاب استفاده از ارزهای دیجیتال در سال گذشته و امسال بسیار داغ بود و خیلی افراد در مورد رمز ارزها حرف می زدند. افزایش بی سابقه ارزش بیت کوین، جهان را وادار کرد تا به این ابزارهای غیرمتمرکز توجه کند. تلاش‌های قبلی برای ایجاد ارزهای دیجیتال در اواخر دهه ۹۰ میلادی وجود داشت، اما این آقای ناکاموتو مرموز و خلق بیت‌کوین او بود که تبدیل به یک عنصر اصلی در فرهنگ ما شد.

ارزهای دیجیتال در حال حاضر روش انجام تراکنش‌های مالی را تغییر می‌دهند و راهی شفاف، ایمن و غیرمتمرکز برای انجام تجارت ارائه می‌دهند.  

6. سیستم عامل موبایل

سیستم عامل اندروید و سیستم عامل IOS
سیستم عامل اندروید و سیستم عامل IOS ، مهم ترین اختراعات قرن 21

سیستم عامل های موبایل باعث شدند تا آسان تر و راحت تر با گوشی های همراه کار کنیم. در واقع این رابط های باعث شدند تا تجربه کاربری بهتری را برای ما ایجاد کنند. فرقی نمی کند که چه عاشق Android باشیم یا iOS، هر دو سیستم عامل درها را به روی تجربه های کاربری بهتر و پیشرفت های تکنولوژی بیشتر باز می کنند.

7. چاپ سه بعدی

چاپگر سه بعدی
چاپ سه بعدی یکی از مهم ترین اختراعات قرن 21

چاپ سه بعدی یکی از موارد مورد علاقه شخصی ما در ای نیوز مدیا است. در واقع این چاپگر های سه بعدی پتانسیل این را دارند که صنایع مختلف را مختل کنند. اما چاپگر های سه بعدی جدیدا اختراع نشده اند و نمونه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد این اختراع قبلا انجام شده است.

 

در واقع، کاربرد روش لایه‌بندی که در پرینترهای سه‌بعدی امروزی مشاهده می‌کنید، به قرن نوزدهم بازمی‌گردد و چاپ سه‌بعدی به طور رسمی در سال 1980 آغاز شد. این چاپگر ها باعث صرفه جویی اقتصادی در صنایع مختلف می شوند.

8. ویرایش ژن/CRISPR

DNA
ویرایش ژن جزو یکی از مهم ترین اختراعات قرن 21

ویرایش ژن در واقع سبب شد تا بسیاری از داستان های علمی تخیلی به واقعیت خودشان نزدیک شوند. در سال 2012، محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و یک تیم جداگانه از هاروارد، و همچنین موسسه برود، به طور مستقل قدرت سیستم ایمنی باکتریایی را کشف کردند که به‌عنوان تکرارهای کوتاه پالیندرومیک خوشه‌ای به طور منظم در فواصل مختلف یا CRISPR شناخته می‌شود .

CRISPR می تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند ویرایش ژن برای ایجاد تغییرات شدید در DNA موجودات مورد استفاده قرار گیرد. CRISPR می‌تواند در نهایت برای ریشه‌کن کردن بیماری‌های اصلی مورد استفاده قرار گیرد و حتی برای ویرایش انسان‌ها برای مقاصد تولید مثلی مورد استفاده قرار گیرد و درها را به روی بسیاری از سؤالات اخلاقی باز کند.

9. اینترنت اشیا

اینترنت اشیا و تصویری از یک شهر اینترنتی
اینترنت اشیا جزو یکی از مهم ترین اختراعات قرن 21

اینترنت اشیا یکی از کلماتی است که در آینده زیاد در مورد آن خواهید شنید. در ابتدا در اواخر سال 1999 توسط بیل جوی، یکی از بنیانگذاران Sun Microsystems ابداع شد، ما در ادامه شاهد کاربرد واقعی اینترنت اشیا در دستگاه‌ها و لوازم مصرفی خود در قرن بیست و یکم خواهیم بود. با این حال، اینترنت اشیا این پتانسیل را دارد که قفل “انقلاب صنعتی چهارم” را در هوش مصنوعی و روباتیک باز کند و نیروی محرکی برای این دو شود.

جمع بندی

مطمعنا در این لیست مواردی دیگری قرار خواهد گرفت اما ما به اختراعاتی در قرن 21 اشاره کرده ایم که بیشتر از همه زندگی و دنیای ما را تغییر داده اند. اگر موردی در ذهن کنجکار خود دارید که در این لیست آورده نشده است خوشحال می شویم در بخش کامنت ها آن را با ما در میان بگذارید.

منبع
interestingengineering.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا