علوم پایهمقالاتنجوم و فضا

جدیدترین تصاویر تلسکوپ جیمز وب

بالاخره زمان آن فرا رسیده است تا از خیره کننده ترین تصاویر تلسکوپ جیمز وب لذت ببریم.

تلسکوپ جیمز وب که ساخت آن بیش از 25 سال به طول انجامید و 10 میلیارد دلار هزینه برای ناسا و سازمان فضایی اروپا (ایسا) تراشید، سرانجام در تاریخ 4 دی ماه 1400 به فضا پرتاب شد تا در مدار خود قرار گیرد.

این تلسکوپ در حال حاضر یعنی در تاریخ 8 خرداد 1400 در مدار دومین نقطه لاگرانژ (L2) ینی جایی فراتر از ماه مستقر شده تا برای ماموریت های خود، که قرار است شکل نجوم و اخترشناسی و دیگر زمینه های علمی را تغییر دهد، آماده شود.

ما در چند هفته گذشته، شاهد تصاویر فوق العاده از سمت وب بوده ایم و اگرچه آنها آزمایشی هستند و جهت ترازبندی آینه های آن گرفته شده، اما می تواند به خوبی قدرت خود را در برابر تلسکوپ فضایی هابل به رخ بکشد.

به عنوان یادآوری عرض می کنم که تصاویر واقعی هنوز در راه هستند و این تصاویر جزو تصاویر اولیه گرفته شده توسط تلسکوپ جیمز وب به حساب می آیند. ما جدیدترین تصاویر جیمز وب را در همین صفحه منتشر خواهیم کرد و این مقاله به عنوان آلبوم عکس های جیمز وب در نظر گرفته می شود.

تصویر ارزیابی تراز تلسکوپ جیمز وب
هر نقطه نوری پشت ستاره یک کهکشان باستانی است. منبع: NASA/STScI

1. تصویر همترازی تلسکوپ فضایی جیمز وب از 2MASS J17554042+6551277

بعد از اتمام فرآیندی که نام آن “فازسازی خوب”، بود. آینه های تلسکوپ جیمز وب که از 18 قطعه شش ضلعی تشکیل شده است توسط هدایت گر تلسکوپ به سمت یک ستاره منفرد به نام 2MASS J17554042 + 6551277، مورد توجه قرار گرفت.

تصویر سلفی دوربین NIRCAM از آینه های تلسکوپ جیمز وب
یک “سلفی” از آینه های وب که توسط NIRCam گرفته شده است. منبع: ESA Webb Telescope / Twitter

بعد از عکس برداری از این ستاره، این تصویر به عنوان تصویر تراز نام گرفت. تصویری که به کمک آن، آینه های تلسکوپ به دقت وضوح 50 نانومتر دست پیدا کرد. و این در واقع کسری از طول موج هایی است که وب، در هنگام شروع به کار واقعی خود، تصویر برداری می کند.

2. تصویر وب از یک موزاییک 18 ستاره

تصویر وب از یک موزاییک 18 ستاره
یک “تصویر حقه” از HD 84406 در دب اکبر که به 18 ستاره مختلف تقسیم شده است. منبع: ناسا

در بهمن 1400 یا فوریه 2022، تلسکوپ جیمز وب مجموعه ای باورنکردنی از 18 ستاره را منتشر کرد که در یک پس زمینه سیاه پخش شده بودند. اما این تصویر یک ترفند است: همه ستارگان درخشان بالا در واقع یکی هستند و در صورت فلکی دب اکبر واقع شده اند – که HD 84406 نیز نامیده می شود. به نظر می رسد که تعداد آنها بسیار زیاد باشد زیرا بخش های آینه ای وب هنوز تراز کامل نشده بودند.

هرج و مرجی که در این تصویر ایجاد شده بود به دلیل عدم تراز بخش های آینه ای تلسکوپ است که نور را به ابزار تلسکوپ بازتاب می داد. ریتوا کسکی-کوها، معاون مدیر المان تلسکوپ نوری Webb، در یک پست وبلاگ ناسا گفت: «ما تلسکوپ را روی یک ستاره، تراز و متمرکز کرده‌ایم و عملکرد آن نسبت به مشخصات فنی و نا تراز تلسکوپ جیمز وب برتری مشهودی دارد.

3. تصویر تلسکوپ جیمز وب از ابر ماژلانی بزرگ

تصویر تلسکوپ جیمز وب از ابر ماژلانی بزرگ
تصاویری در کنار هم از اسپیتزر (چپ) و وب (راست) که وضوح برتر دومی را نشان می‌دهد. منبع: NASA/JPL-Caltech (چپ)، NASA/ESA/CSA/STScI (راست)

تصویر جدیدتری از تلسکوپ جیمز وب در تاریخ 19 اردیبهشت 1401 منتشر شد: منظره ای باورنکردنی از ابر ماژلانی بزرگ ، که این تصویر توسط سردترین ابزار روی تلسکوپ یعنی ابزار فروسرخ میانی(MIRI)  گرفته شده است. این ابزار بر روی میدان ستاره ای در کهکشان ماهواره (ابر ماژلانی بزرگ)، زوم کرد و قابلیت تصویربرداری تلسکوپ فضایی جیمز وب را مورد آزمایش قرار داد.

این تصویر در کنار تصویری قدیمی تر از تلسکوپ فضایی اسپیتزر (که اکنون بازنشسته شده) قرار گرفت و بر قدرت وضوح بالای پتانسیل مادون قرمز نزدیک و میانی وب تأکید کرد. در یک پست وبلاگ متفاوت از ناسا آمده است : “Webb، با آینه اولیه بسیار بزرگتر و آشکار سازهای بهبود یافته، به ما این امکان را می دهد که آسمان مادون قرمز را با وضوح بهبود یافته ببینیم و اکتشافات بیشتری را ممکن سازیم . “

همان طور که گفته شد تمام تصاویر جیمز وب که تاکنون ارسال شده، تصاویر آزمایشی محسوب می شوند. این تلسکوپ در تابستان امسال(2022-1401)، سرانجام مأموریت های علمی و واقعی خودش را آغاز می کند – با امکان ارائه اولین تصویر “واقعی” از جو در جهان های بیگانه فراتر از منظومه شمسی ما.

وب همچنین اجسام متحرک را در منظومه شمسی خودمان بررسی می کند و سیستم ردیابی و تصویربرداری بسیار پیشرفته ای را برای دانشمندانی که تخصصشان در اجسام نزدیک به زمین است، فراهم می کند . این حتی به آشکار شدن تکامل سیاهچاله های باستانی و کلان پرجرم کمک نیز می کند.

هنگامی که وب به طور جدی مأموریت های علمی خود را آغاز کند، به روز رسانی ها و تصاویر جدید آن افزایش می یابد. و با هر انتشاری که در دنیای رسانه ها منتشر می شود، جهان از نوع جدیدی از نجوم نیز لذت می برد. و ما در ای نیوز مدیا زنده ایم تا آن را ببینیم و برای شما منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا