نوآوری

ایلان ماسک می خواهد، SpaceX را با استفاده از جذب کربن به مریخ بفرستد

ایلان ماسک می گوید که برنامه های او برای سفر به مریخ می تواند همزمان با تلاش جهانی برای کاهش غلظت دی اکسید کربن در جو باشد. مدیرعامل تسلا و اسپس ایکس در توییتی نوشت: “اسپیس ایکس در حال شروع برنامه‌ای برای حذف CO2 از جو و تبدیل آن به سوخت موشک است .”

دقیقاً مشخص نیست که ماسک چگونه قصد انجام این کار را دارد، اما انکار چنین قابلیتی نیز دشوار است. دنیایی را تصور کنید که در آن تمام CO2 تولید شده توسط یک کشور مستقیماً به سوخت موشک تبدیل می شود و متعاقباً در طول پرتاب مصرف می شود و هیچ چیز مضری باقی نمی ماند.

ماسک در پاسخ توییتی به خود اضافه کرد: “برای مریخ نیز مهم خواهد بود .” این ایده ممکن است کاملاً بی ارزش هم نباشد، زیرا در حال حاضر ایده هایی در مورد چگونگی تبدیل CO2 به سوخت موشک در سطح مریخ وجود دارد.

ایلان ماسک مدت‌هاست در مورد ابزارهای تجدیدپذیر برای فرستادن انسان به فضا بحث کرده است

اگرچه ادعا ایلان ماسک ممکن است کمی غیر معمول به نظر برسد، اما با توجه به فراوانی CO2 منتشر شده در زمین که با سرعت بی سابقه ای در حال افزایش است ، این مقدار کربن دی اکسید می تواند بسیار مناسب این اقدام باشد .

این ایده ماسک آنقدرها هم که در ابتدا به نظر می رسد عجیب نیست. به گفته بلومبرگ ، یک تکنیک جدید به نام “گرفتن مستقیم هوا” به اسپیس ایکس امکان می دهد هزاران تن دی اکسید کربن را جذب کرده و آن را به نوعی سوخت موشک تبدیل کند .

این موضوع پس از اعلام جایزه 100 میلیون دلاری ماسک برای هر کسی که بتواند یک تکنیک حذف کربن در سطح جهانی را در اوایل سال 2021 به میز جهانی بیاورد، رخ داد.

ماسک در طی گفتگوی ماه آوریل با رئیس پیتر دیاماندیس از مسابقات XPrize به علاقه خود به یافتن وسیله ای تجدیدپذیر برای بلند کردن افراد و مواد به فضا اشاره کرد.

طرح هایی برای تبدیل CO2 به سوخت موشک در حال حاضر در حال انجام است

البته، ماسک اولین کسی نیست که به فکر تبدیل کربن به مواد قابل فروش یا محصولات با ارزش، برای اقتصاد را در نظر گرفته است و بسیاری از شرکت ها و دانشمندان گام های بلندی در این مسیر برداشته اند.

و بسیاری از شرکت ها و دانشمندان گام های بلندی در این مسیر برداشته اند. پروفسور هری آتواتر، پروفسور فیزیک کاربردی و علوم مواد، از موسسه فناوری کالیفرنیا، در گزارش Popular Science گفت، برای مثال، ما می‌توانیم اشکال جامد کربن را در مصالح ساختمانی، از جمله فولاد و سیمان، صنعتی جداسازی کنیم.

او افزود: “این یک شکل نامحدود ذخیره سازی خواهد بود.” اما برای اینکه ایلان ماسک CO2 هوا را به سوخت موشک تبدیل کند، باید یک جادوگر باشد. در حال حاضر، سفینه فضایی اسپیس ایکس از متان مایع فوق خنک شده و LOX استفاده می کند تا خود را به فضا برساند.

مدل های قبلی مانند فالکون 9 نیز از LOX استفاده می کنند، اما با نفت سفید تصفیه شده ترکیب شده است. این سوخت ها به وفور در مریخ وجود ندارند، به همین دلیل است که دانشمندان به دنبال مفاهیمی هستند که بتوانند از جو غنی از CO2 مریخ برای سوخت استفاده کنند.

در اکتبر سال جاری، تیمی از مهندسان پیشنهاد کردند که از یک کاتالیزور کربن در داخل یک راکتور برای تبدیل دی اکسید کربن به متان استفاده کنند. که می توانند از آن در نسل بعدی موتورهای موشکی، مانند موتورهای رپتور اسپیس ایکس، استفاده کنند.

این ایده بر آنچه “واکنش ساباتیه” نامیده می شود تکیه دارد – ایده ای که قبلاً توسط خدمه ایستگاه فضایی بین المللی برای فیلتر کردن CO2 از جو داخلی ایستگاه استفاده می کردند و حتی آب آشامیدنی تولید می کند.

سفرهای فضایی نباید به قیمت سکونت پذیری زمین تمام شود

اگر شرکت هوافضای خصوصی ایلان ماسک بتواند از این دانش برای تبدیل دی‌اکسید کربن موجود در جو زمین به سوخت موشک استفاده کند، می‌تواند انگیزه‌ای جدید و هیجان‌انگیز برای گردشگران فضایی ایجاد کند.

اینکار عملاً یک فعالیت مشکوک، از نظر زیست‌محیطی را متحول می کند (رفتن به فضا به دلیل اینکه به اندازه کافی ثروتمند هستید. در حالی که زمین را آلوده می کند) به یک عمل ذاتی سازگار با محیط زیست تبدیل می شود که منبع تازه ای از آب آشامیدنی نیز تولید می کند. بسیار شسته و رفته، حداقل، در تئوری.

بدیهی است که این امر می تواند چهره عمومی SpaceX را به طور اساسی تغییر دهد. اما مسافران سیاره سرخ با همین سختی‌ها مواجه خواهند شد.

ماسک در زمان مصاحبه‌اش با XPrize گفت که شرکت او، برنامه‌ای بلندمدت برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تامین انرژی پروازهای موشکی به فضا را دارد. همچنین ایلان ماسک بر استدلال کلاسیک خود در مورد انتقراض انسان ها و اینکه انسان ها زنده نمی مانند مگر اینکه به گونه ای چند سیاره ای تبدیل شوند تاکید کرد.

اما وقتی از او سوال شد که برنامه های او برای سفر به مریخ مختص افراد ثروتمند خواهد بود، چهره سال توسط مجله تایم یعنی ایلان ماسک، اینگونه پاسخ داد:

نقل مکان به مریخ منحصراً برای ثروتمندان نخواهد بود. ماسک با تشبیه ماموریت‌های مریخ به اولین سفر به قطب جنوب، تاکید کرد که افرادی که به مریخ سفر خواهند کرد با واقعیتی ناراحت‌کننده، خطرناک و هیجان‌انگیز روبرو خواهند شد: اینکه هیچ تضمینی برای بازگشت وجود ندارد. او در پخش زنده هشدار داد: «احتمالاً یک دسته از مردم خواهند مرد.

با در نظر گرفتن این موضوع، ما فقط می‌توانیم امیدوار باشیم که فناوری جذب کربن بتواند آلودگی ناشی از پرتاب موشک را به اندازه‌ای جذب کند که ماجراجویی‌های فضایی فردا به قیمت سکونت‌پذیری زمین تمام نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا