علوم پایه

دانشمندان به تازگی حجم «قابل توجهی» از آب را در مریخ پیدا کردند

طبق بیانیه مطبوعاتی اخیر آژانس فضایی اروپا (ESA) دانشمندان در مریخ «مقدار قابل توجهی آب» را در دره مارینریس سیاره سرخ کشف کرده اند .

و تا 40 درصد از مواد نزدیک به سطح این دره امکان دارد، مولکول های آب باشد.

آب پنهان شده در دره مریخ

حجم آب تازه کشف شده در زیر سطح مریخ پنهان شده است و توسط مدارگرد ، ماموریتی که در مرحله اول تحت هدایت پروژه ESA-Roscosmos به نام ExoMars انجام می شود، شناسایی شد.

 نشانه‌های آب توسط ابزار آشکارساز نوترون اپی‌ترمال با وضوح خوب مدارگرد (FREND) که برای بررسی چشم‌انداز سیاره سرخ و نقشه‌برداری از حضور و غلظت هیدروژن پنهان در خاک مریخ طراحی شده است، شناسایی شد.

 این کار به این صورت است: در حالی که پرتوهای کیهانی پرانرژی به سطح فرو می روند، خاک، نوترون ساطع می کند. و خاک مرطوب کمتر از خاک خشک نوترون ساطع می کند، که دانشمندان را قادر می سازد تا محتوای آب موجود در خاک را که در زیر سطح باستانی آن پنهان شده است ، تجزیه و تحلیل و ارزیابی کنند.

 FREND منطقه ای با مقدار غیرمعمول زیادی از هیدروژن در سیستم دریایی عظیم دره  Valles Marineris نشان داد: با فرض اینکه هیدروژنی که می بینیم به مولکول های آب متصل است، به نظر می رسد 40٪ از مواد نزدیک به سطح در این منطقه آب است. این موضوع را  ایگور میتروفانوف، محقق ارشد آکادمی علوم روسیه در موسسه تحقیقات فضایی، در بیانیه مطبوعاتی ESA گفت.

دانشمندان قبلاً آب را در مریخ کشف کرده‌ بودند ، اما بیشتر این اکتشافات در نزدیکی قطب‌های سیاره سرخ شناسایی کرده‌اند که به صورت یخ زنده می‌ماند.

 فقط توده های بسیار کوچکی از آب در عرض های جغرافیایی پایین تر ظاهر شده بودند، که این مقدار، مقدار کمی است زیرا فضانوردان آینده در مریخ به آب زیادی نیاز خواهند داشت، و چشم اندازهای بهتری برای استقرار سیاره در عرض های جغرافیایی پایین تر وجود دارد.

اما اکنون، با آنچه که به نظر می‌رسد فراوانی نسبی آب در دره Valles Marineris وجود دارد، و ما گام بزرگی در جهت ایجاد یک منبع مطمئن آب در نزدیک‌ترین سیاره بیگانه یعنی مریخ  برداشته‌ایم.

آب دره مریخ می تواند مایع، یخ یا ترکیبی نامرتب باشد

در توییتی از اگزومارس آمده است : «این مخزن آب، بزرگ است، نه چندان عمیق در زیر زمین، و می‌تواند به راحتی برای کاشفان آینده قابل بهره‌برداری باشد» . که اساسا عالی به نظر می رسد! اما برای ماسک خیلی زود است که چمدان‌هایش را ببندد و به سایت پرواز کند، زیرا کارهای زیادی برای انجام باقی مانده . مطالعه همراه با اعلامیه منتشر شده در مجله  Icarus نشان می دهد که تشخیص نوترون بین مولکول های یخ و آب تمایز قائل نمی شود. این بدان معناست که ژئوشیمی‌دانان باید وارد عرصه علمی شوند تا جزئیات بیشتری را فاش کنند. اما چندین ویژگی این دره، از جمله توپولوژی آن، محققان را بر آن داشته تا حدس بزنند که آب احتمالاً به شکل جامد (یخ) است. اما می تواند مخلوطی از جامد و مایع نیز باشد.

الکسی مالاخوف، یکی از نویسندگان این مطالعه، در انتشارات ESA گفت: «ما متوجه شدیم که بخش مرکزی Valles Marineris مملو از آب است –  و این بسیار بیشتر از آنچه هست که انتظار داشتیم. “این کشف بسیار شبیه است به مناطق همیشه منجمد زمین ، جایی که یخ آب به دلیل دمای پایین ثابت به طور دائم در زیر خاک خشک باقی می ماند.” بنابراین در حالی که ما هنوز نمی دانیم شکل خاصی از آب در زیر سیستم وسیع دره های مریخ قرار دارد، اولین ماموریت انسانی به مریخ ممکن است کاوش در این منطقه را یک اولویت اصلی در نظر بگیرد.

این موضوع یک خبر تراز اول و داغ بود و ما آن را در ای نیوز مدیا به طور پیوسته بروز رسانی می کنیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا