نوآوری

آخرین خط دفاعی نیروی دریایی ایالات متحده: یک تفنگ خود مختار در برابر موشک

وقتی صحبت از جنگ به میان می‌آید، ما اغلب روی حمله و اینکه گزینه‌های حمله ما چقدر ضعیف هستند تمرکز می‌کنیم. با این حال، دشمنان نیز گزینه های حمله خود را افزایش می دهند، و اینجاست که یک سیستم دفاعی موثر می تواند معجزه می کند. سیستم تسلیحاتی MK15 Phalanx نمونه بارز دفاعی است که می تواند بین کشتی شناور و غرق شده تفاوت ایجاد کند. 

فالانکس که از یک سیستم هدایت راداری ساخته شده است که می تواند تهدیدات وارده را شناسایی، ردیابی و ارزیابی کند، یکی از معدود سیستم های تسلیحاتی است که استقلال درگیری با اهداف خود را دارد. و این کار را با یک تفنگ 20 میلی متری انجام می دهد. همانطور که Business Insider گزارش داد ، این اسلحه یک M61 Gatling است که در برخی از بهترین هواپیماهای جنگی که در تاریخ دیده ایم، مانند  F-15 Eagle، F/A-18 Hornet و F-16 Fighting Falcon نیز استفاده می شود.

سیستم Phalanx که در دهه 1970 توسعه یافت، از سال 1978 در حال کار بوده است و اولین بار در سال 1980 بر روی USS Coral Sea نصب شد. این سیستم از زمان آغاز به کار تحت برنامه ارتقاء و تعمیرات اساسی بوده است و بلوک بعدی خود را در سال 1998 مستقر کرده است. به گفته وب سایت نیروی دریایی آمریکا، نسخه فعلی، بلوک 1B، که در حال حاضر در حال بهره برداری است، برای اولین بار در سال 1999 نصب شده است.

همانطور که توسعه دهندگان موشک Raytheon در وب سایت خود خاطرنشان کردند، با Block 1B، ایستگاه های کنترل ردیاب های بصری دریافت کردند که اپراتورها می توانستند از آنها برای شناسایی اهداف قبل از درگیری استفاده کنند. همچنین به سیستم تسلیحاتی یک حسگر مادون قرمز اضافه شد که قابلیت های آن را فراتر از موشک های ضد کشتی افزایش داد و شامل هلیکوپترها و شناورهای سطحی با سرعت بالا شد.

این سیستم تسلیحاتی با وزن 13600 پوند (6120 کیلوگرم) دارای ظرفیت خشاب 1550 گلوله است. تفنگ گاتلینگ که به سابوت های پرتاب کننده زره پرتاب می کند، می تواند تا 4500 گلوله در دقیقه شلیک کند که 75 گلوله در ثانیه است. جدا از تمام توانایی های باورنکردنی، این سیستم یک پاشنه آشیل در محدوده خود دارد. فالانکس تنها زمانی می تواند به طور موثر شلیک کند که هدف در فاصله یک مایلی قرار داشته باشد و تنها چند ثانیه گران بها به آن فرصت می دهد تا تهدید را نفی کند. به گزارش بیزینس اینسایدر، شلیک سریع اسلحه گاتلینگ به کشتی اغلب آسیب می رساند. 

کشتی آسیب دیده با خدمه اش هنوز بهتر از کشتی غرق شده با خدمه از دست رفته برای همیشه است. بنابراین جای تعجب نیست که 24 متحد نیروی دریایی ایالات متحده سیستم فالانکس را در کشتی های خود انتخاب کرده اند و حتی ارتش ایالات متحده آمریکا این سیستم را برای عملیات زمینی تطبیق داده است .

علاوه بر این، وب سایت نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا اضافه می کند که این سیستم همچنین می تواند حسگرهای خود را در صورت ادغام در سیستم کنترل جنگی در کشتی، به سایر سیستم های تسلیحاتی قرض دهد. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا