سلامتی

واکسن جدید HIV بر روی موش و میمون نوید بخش بوده است.

در مطالعه‌ای که توسط دانشمندان مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی (NIAID)، مدرنا و سایر موسسات انجام شد، واکسن آزمایشی HIV به اسم mRNA بر روی موش‌ها و میمون‌ها موفقیت آمیز اعلام شد.

این خبر امیدوارکننده ای برای بیش از 38 میلیون نفری است که با HIV یا ویروس نقص ایمنی انسانی که عامل ایدز است، زندگی می کنند.

اما تا زمانی که بیمار به درمان دارویی خود ادامه دهد، ایدز دیگر یک بیماری کشنده نیست، اما این درمان دارویی هزینه بر است و عوارض جانبی ایجاد می کند، و منجر به ایجاد یک ویروس مقاوم به دارو می شود، چنین واکسن هایی این قابلیت را دارند که به ایدز پایان دهند. پاندمی.

جدیدترین تحقیق که در Nature Medicine منتشر شده است ، نشان می‌دهد که واکسن، بی‌خطر بوده و آنتی‌بادی و پاسخ‌های ایمنی سلولی مورد انتظار را، در برابر ویروس شبه HIV ایجاد می‌کند.

پایان دادن به همه گیری ایدز با واکسن های mRNA؟

آنتونی فائوچی، مدیر و یکی از نویسندگان NIAID در بیانیه ای توضیح داد: با وجود اینکه نزدیک به چهار دهه تلاش جامعه تحقیقاتی جهانی، برای ساخت یک واکسن موثر برای پیشگیری از HIV همچنان یک هدف دست نیافتنی است. این واکسن آزمایشی mRNA ترکیبی از چندین ویژگی بوده که ممکن است بر کاستی‌های سایر واکسن‌ های آزمایشی HIV غلبه کند و بنابراین یک رویکرد امیدوارکننده را نشان می‌دهد.

این واکسن مبتنی بر اسید ریبونوکلئیک پیام رسان (mRNA) است که در دو واکسن موفق و موثر کووید-19، Pfizer-BioNTech و Moderna نیز استفاده شده است.

واکسن‌های mRNA کووید با دادن دستورالعمل‌های ژنتیکی به سلول‌ها برای تولید پروتئین اسپایک کرونا ویروس عمل می‌کنند که به سیستم ایمنی بدن آموزش می‌دهد تا برای ویروس واقعی، آماده باشد.

به روشی مشابه، واکسن آزمایشی جدید HIV دستورالعمل های کدگذاری شده ای را برای دو پروتئین HIV به نام envelope (Env) و دیگری به نام Gag ارائه می دهد. این دو پروتئین توسط سلول‌های ماهیچه‌ای حیوان آلوده، تولید می‌شوند که ذرات ویروس‌ مانند، با کپی‌ های متعدد، Env روی سطح آن‌ها، تولید می‌کنند. این ذرات عفونی بیماری زا نیستند، اما می توانند پاسخ ایمنی به HIV را القا کنند .

در مقایسه با حیوانات واکسینه نشده، ماکاک های رزوس که تزریق پرایمینگ و سپس چندین تقویت کننده دریافت کردند، 79 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به عفونت با ویروس نقص ایمنی انسان (SHIV) بودند. و با وجود دوزهای زیاد، واکسیناسیون ها بی خطر بودند و تنها عوارض جانبی جزئی و گذرا مانند بی اشتهایی ایجاد کردند.

پس از یک سال، مشخص شد که همه ماکاک های تلقیح شده دارای آنتی بادی های خنثی کننده علیه HIV هستند، بنابراین محققان در حال حاضر در حال اصلاح تکنیک ها برای افزایش کیفیت و کمیت پاسخ واکسن هستند. اگر ایمن و مؤثر بودن آنها ثابت شود، آنها به مطالعات انسانی در مراحل اولیه ادامه خواهند داد. و در همین حال، در ژاپن، تیم دیگری واکسنی ساخته است که می تواند یک نوع HIV را در ماکاک ها در طول آزمایشات اولیه از بین ببرد و می تواند آزمایش بر روی انسان را ظرف تنها پنج سال آغاز کند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا