نوآوری

باتری جدید انعطاف پذیر و قابل شست و شو

در حال حاضر، در دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) محققان، برای اولین بار باتری ای در جهان ساختند که هر دو قابلیت کشش و شستشو را داراست، این باتری حتی زمانی که پیچ بخورد و یا زمانی که دو برابر اندازه طبیعی خود کش بیاید، همچنان کار می کند.

دکتر Ngoc Tan Nguyen، عضو فوق دکتری در دانشکده علوم کاربردی UBC در بیانیه ای گفت: “ابزار های پوشیدنی بازار بزرگی را در اختیار دارند و باتری های قابل کشش برای توسعه آنها ضروری هستند.” با این حال، تا به حال، باتری  قابل کشش و قابل شستشو نبوده اند. اگر بخواهند در برابر نیازهای استفاده روزمره پاسخگو باشند، این باتری ها یک افزودنی حیاتی خواهند بود.”

دکتر نگوین و تیمش، چگونه چنین باتری ای را ساختند؟

آنها ترکیبات کلیدی یک باتری ( شامل روی و دی اکسید منگنز) را گرفتند و آنها را به قطعات کوچکی خرد کردند که در پلاستیک لاستیکی فرو رود. سپس بسیاری از این لایه‌های پلاستیکی فوق‌العاده نازک را برداشتند و آن‌ها را در یک پوشش از همان پلیمر پیچیدند.

این نوع طراحی آسیب نمی بیند زیرا یک عایق ضد آب و هوا ایجاد می کند که یکپارچگی باتری را از طریق استفاده مکرر حتی در شرایط سخت، مانند شستن توسط ماشین لباسشویی هم تضمین می کند. تا کنون، باتری از 39 آزمایش شستشو در شرایط مختلف دوام آورده است. این شستشوها هم در ماشین‌های لباسشویی خانگی و هم در ماشین‌های لباسشویی تجاری انجام گرفته است و باتری‌ها سالم و کاملاً کاربردی باقی ماندند.

محققان همچنین خاطرنشان کردند به این خاطر اجزای روی و دی اکسید منگنز را انتخاب کردند که ، این ترکیب شیمیایی، ایمن‌تر از ترکیب شیمیایی باتری‌های لیتیوم یونی است که این نوع باتری ها (باتری‌های لیتیوم یونی) در هنگام تجزیه، ترکیبات سمی تولید می کنند.  و این امر برای وسایل پوشیدنی اهمیت زیادی دارد چرا که نزدیک به پوست بدن هستند و در صورت خرابی ممکن است با پوست تماس پیدا کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا