نوآوری

ایلان ماسک می‌گوید سال آینده می‌توان Neuralink را روی انسان‌ها آزمایش کرد

کمتر از یک سال از زمانی که پیجر با استفاده از Neuralink پینگ پنگ بازی می کرد نگذشته بود. مالک این شرکت، ایلان ماسک، اکنون گفته است که از آزمایش این تراشه در سال آینده روی انسان مطمئن است  . 

این شرکت که در جولای 2016 تأسیس شد، مشغول ساخت یک تراشه قابل کاشت است که به مغز انسان اجازه می‌دهد مستقیماً با رایانه‌ها تعامل داشته باشد. این شرکت زمانی خبرساز شد که ماکاک آزمایشی، پینگ پنگ را به صورت تله پاتی ، بدون کمک جوی استیک بازی می کرد. به نظر می رسد این شرکت پیشرفت سریعی در فناوری خود داشته است زیرا بنیانگذار آن نسبت به آزمایشات انسانی کاملاً خوش بین است.  

اگرچه هیچ اطلاعیه رسمی از Neuralink وجود ندارد، یک سهام دار در توییتر به نقل از ماسک گفت که این شرکت قصد دارد به زودی این تراشه را آزمایش کند. توییتی که هم ماسک و هم Neuralink را برچسب گذاری کرد، گفت که ماسک در مورد بازگرداندن عملکرد تمام بدن برای افراد “محتاطانه خوش بین است”  .

او همچنین اضافه کرد که استانداردهای Neuralink برای کاشت دستگاه‌های خود بسیار بالاتر از آن چیزی است که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در ایالات متحده نیاز دارد. ماسک که این ادعاها را رد نکرد، در عوض به این توییت پاسخ داد. 

ماسک به دلیل تعیین اهداف بلندپروازانه با پروژه های خود کاملاً شناخته شده است. با تراشه مغزی، موانع نظارتی زیادی برای عبور وجود دارد و محدودیت‌هایی برای آنچه که می‌توان و نمی‌توان با استفاده از این تراشه انجام داد.

به این ترکیب، نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی که با فناوری‌های این چنینی همراه است، به این امر ،اضافه می‌شود. حتی اگر آزمایش انسانی تایید شود، در حال حاضر، پذیرش این موضوع در مقیاس وسیع با چالش های بسیار زیادی روبرو خواهد بود. بر اساس این گزارش فوربس ، بسیاری از شرکت‌های دیگر روی این فناوری کار می‌کنند و Neuralink اولین شرکت در این حوزه نیست که قصد دارد چنین اقدامی انجام دهد. چیزی که سایر شرکت‌های ماسک تمایل به داشتن آن دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا