علوم پایه

پرتاب تلسکوپ اشعه ایکس ناسا توسط اسپیس ایکس

به گزارش سی ان ان ، موشک فالکون 9 اسپیس ایکس از  مرکز فضایی کندی در فلوریدا با حامل ماموریت کاوشگر قطب سنجی پرتو ایکس تصویربرداری ناسا (IXPE) در حدود ساعت 1 بامداد دیروز به پرواز درآمد 

این ماموریت یک تلاش مشترک بین ناسا و آژانس فضایی ایتالیا است. رصدخانه دیگر، رصدخانه اشعه ایکس ناسا به نام چاندرا است که در سال 1999 به فضا پرتاب شد اما از نظر اندازه به آن بزرگی نیست.

سی ان ان گزارش داد که IXPE دارای سه تلسکوپ با تمرکز بر جنبه نادیده گرفته شده پرتوهای کیهانی به نام پلاریزاسیون است.

اشعه ایکس در فضا از منابع مختلف مانند برخورد اجسام، میدان های مغناطیسی، دماهای بالا به وسیله انفجار تولید می شود.

این پرتوها دارای نشانه های منحصر به فردی هستند که می تواند به شناسایی منبع آنها کمک کند اما جو زمین مانع از رسیدن آنها به سطح می شود.

بنابراین دانشمندان تلسکوپ های اشعه ایکس را به فضا می فرستند تا جهان ما و منشاء اجرام درون آن را درک کنند.

تلسکوپ های اشعه ایکس در گذشته روشنایی و طیف رنگ اجرام آسمانی را اندازه گیری می کردند. با این حال، با مطالعه قطبی شدن پرتوهای ساطع شده از این اجسام، دانشمندان همچنین می توانند اطلاعاتی در مورد آنچه که این پرتوها در مسیر خود از آن عبور می کنند نیز به دست آورند.

آشکارسازهای قطبی حساسی در ایتالیا ساخته شده‌اند و همراه با تلسکوپ‌ها در زیر نظر گرفتن تصاویر اجرام آسمانی مانند سیاه‌چاله‌ها و ستاره‌های نوترونی فعالیت خواهند کرد.

در گزارش سی‌ان‌ان آمده است که دانشمندان با استفاده از داده‌های به دست آمده از این تصاویر، می‌توانند اجرام کیهانی، محیط آنها و نحوه تولید این اشعه‌های ایکس را بهتر درک کنند.

Engadget گزارش داد که IXPE به دانشمندان کمک می کند تا بینش بیشتری در مورد مناطقی از فضا که ما به سختی در مورد آن آگاه هستیم و می دانیم، از جمله اینکه چرا این اجرام می چرخند یا مواد کیهانی را می بلعند، به دست آورند .

پرتاب فقط یک دقیقه طول کشید و ناسا جداسازی موفقیت آمیز IXPE از موشک SpaceX را تایید کرد .

اسپیس ایکس در توییتی تایید کرد اولین مرحله تقویت کننده موشک فالکون 9 بر روی یک کشتی بدون سرنشین به نام Just Read The Instructions فرود آمده است .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا