نوآوری

شایعه شده که خالق بیت کوین برنده یک نبرد حقوقی بزرگ به ارزش 56 میلیارد دلار شده

مالکیت کیف پول رمزنگاری ساتوشی ناکاموتو که دارای 1.1 میلیون بیت کوین (بیش از 56 میلیارد دلار) است، به یک دانشمند کامپیوتر استرالیایی، کریگ رایت، که ادعا می کند خود ساتوشی ناکاموتو است، اعطا شده است.

کریگ رایت که از سال 2016 مدعی است مخترع بیت کوین ساتوشی ناکاموتو است، در نبرد حقوقی علیه خانواده شریک تجاری متوفی خود دیوید کلیمن که نیمی از ثروت بیت کوین را به ارزش بیش از 56 میلیارد دلار به دست آورده بود ، پیروز شد . 

بیت کوین در اکتبر 2008، در اوج بحران مالی، توسط شخص یا گروهی از افراد به نام ساتوشی ناکاموتو اختراع شد که اولین وایت پیپر را منتشر کرد و چارچوبی را برای یک ارز دیجیتالی غیرمتمرکز و بدون هیچ ارتباطی ارائه کرد. سپس به عنوان نرم افزار منبع باز منتشر شد و سفر پرنوسان خود را در ژانویه 2009 آغاز کرد.

کیف پول کریپتو که قدمت آن به اولین روزهای ماینینگ کریپتو برمی‌گردد و تنها می‌توانست در اختیار پیشگامان ارزهای دیجیتال باشد، ۱.۱ میلیون بیت‌کوین در خود دارد.

در این دادخواست مطرح شد که رایت هنگام ایجاد بیت کوین به تنهایی عمل نکرده است. به گفته ایرا کلیمن، برادرش دیوید، قبل از مرگش در آوریل 2013، یکی از خالقان بیت کوین بود و حق داشتن سهمی از دارایی های رمزنگاری شده مذکور را دارد.

رایت این اتهامات را رد کرد و گفت که در حالی که کلیمان دوستش بوده، اما آن دو هرگز شریک نبودند و او به تنهایی ساتوشی ناکاموتو است. با این حال، در ایمیل‌هایی که به دادگاه نشان داده شد، رایت از کلیمان به عنوان «شریک» خود تا زمان مرگش یاد کرده. 

در طول یک پرونده حقوقی که در دادگاه فدرال محاکمه شد، کارشناس بلاک چین، فناوری پشت سر ارزهای دیجیتال، را به دادگاه توضیح داد و اینکه اصلا بیت کوین چگونه کار می کند. توضیحاتی راجع به تراکنش های روی بلاک چین، استخراج، کلیدهای خصوصی و مواردی از این دست.

رای هیئت منصفه فلوریدا، میامی به رایت حق نگهداری تمام 1.1 میلیون بیت کوین را داد، اما به سرمایه گذاری مشترک رایت و کلیمان، تحقیقات دفاع اطلاعات 100 میلیون دلار حقوق مالکیت معنوی اعطا کرد.

وکیل اصلی نماینده رایت، آندرس ریورو از Rivero Mestre LLP گفت: “این یک پیروزی فوق العاده برای طرف ما بود.” 

پس از صدور حکم، جامعه ارزهای دیجیتال، رایت را زیر نظر دارد تا ببیند آیا او به قول خود مبنی بر اینکه  او خالق بیت‌کوین است عمل می کند یا خیر؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا