فرهنگی

FAA به جف بزوس و ریچارد برانسون جایزه بال های فضانورد را خواهد داد

FAA ادارهٔ فدرال هوانوردی ایالت متحده آمریکاست، اداره‌ای از واحد ترابری ایالات متحده آمریکا است که وظیفه کنترل و سرپرستی همه امور هوانوردی غیرنظامی در آمریکا را به عهده دارد. اداره هوانوردی فدرال اجازه‌نامه‌های ملی پرواز و همچنین پرتاب‌های فضایی را صادر می‌کند.

FAA تصمیم گرفته است به جف بزوس و ریچارد برانسون بال های فضانورد فضایی تجاری را برای سفر آنها به فضا با فضاپیمای تجاری مربوطه خود در اوایل امسال را اعطا کند. نام آنها اکنون در لیست 24 نفری است که از زمان شروع برنامه در سال 2004 به این موفقیت دست یافته اند.

حتی زمانی که برانسون از بزوس خواست تا اولین میلیاردر باشد که به فضا می‌رود، FAA اصلا تصمیمی مبنی بر این نداشت که این دو نفر را در زمره فضانوردان، طبقه‌بندی کند، زیرا آنها فعالیت‌هایی را انجام ندادند که “به ایمنی پرواز فضایی انسان کمک کند”. با این حال، از آنجایی پایان سال نزدیک است و احتمالاً گردشگری فضایی به یک امر عادی تبدیل می شود، FAA نظر خود را تغییر داد و تصمیم گرفت این دو نفر و تیمی را که در این پروازها حضور داشتند در لیست افرادی که FAA دارند، قرار دهد یعنی در لیست بال های فضانورد فضایی تجاری.

در بیانیه مطبوعاتی آمده است که این تصمیم و برنامه زاییده فکر دستیار سابق دفتر حمل و نقل فضایی تجاری FAA، مرحوم پتی گریس اسمیت بود . این برنامه که از سال 2004 در حال اجرا است، خلبانان و خدمه پروازی را که مأموریت FAA را برای “ترویج توسعه وسایل نقلیه طراحی شده برای حمل انسان به فضا” ادامه می دهند، شناسایی می کند. به وسیله سه شرکت تجاری، Blue Origin بزوس، Virgin Galactic برانسون و SpaceX ایلان ماسک که یک ماموریت غیرنظامی به فضا انجام دادند، FAA بر این عقیده است که چشم انداز اکنون محقق شده است.

بنابراین، تصمیم گرفته است به برنامه Commercial Space Astronauts Wings پایان دهد، اما به شناسایی هر فردی که در یک پرواز فضایی دارای مجوز FAA که به 50 مایل قانونی بالاتر از سطح زمین می رسد، در وب سایت خود ادامه خواهد داد. طبق بیانیه مطبوعاتی، مسافران مأموریت اخیر Blue Origin ، NS19، یک روز پس از اعلامیه FAA نیز Wings را دریافت خواهند کرد.

به گزارش Engadget ، کسانی که علاقه مند به دریافت بال های فضایی برای پروازهای فضایی خود هستند، ناسا همچنان به برنامه های مربوط به اعطای بال های فضایی ادامه می دهد، اما به مشارکت های علمی جدی در این زمینه نیاز دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا