نوآوریحمل و نقل

پهپاد جدیدی که می تواند پنل های خورشیدی را که به سختی قابل دسترس هستند، تمیز کند

صفحات خورشیدی که در بالای ساختمان‌های بلند یا در مکان‌های دورافتاده قرار گرفته‌اند، اغلب خاک و گرد و غبار زیادی را جمع‌آوری می‌کنند، اما تمیز کردن آنها یک کار پیچیده و اغلب غیرممکن است.

اکنون، یک تلاش مشترک بین شرکت خدمات مزرعه خورشیدی اسرائیلی Solar Drone و سازنده هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیلی Airbotics به دنبال یافتن راه حلی برای این مشکل است. آنها پهپادهایی ساخته اند که می توانند این صفحات خورشیدی را که به سختی قابل دسترسی هستند، بدون آسیب رساندن به آنها تمیز کنند.

وب‌سایت Solar Drone می‌گوید که مدل جدید «مشکل گرد و غبار و شن و ماسه را بر روی سطوح پانل، واقع در هر سطح، تحت هر شرایط آب و هوایی برطرف می‌کند (و) به دلیل منحصر به فرد و کارآمد بودن، هزینه‌های تمیز کردن را حداقل تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. ” همچنین اضافه می کند که این پهپاد کاملاً خودمختار است.

Solar Drone پهپاد جدید خود را به عنوان یک سیستم “Drone in a Box” توصیف می کند که بر اساس فناوری های پیشرفته ای مانند تولید تصویر، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، داده کاوی، تجزیه و تحلیل بلادرنگ، Cloud و غیره کار می کند که باعث افزایش قدرت عملیاتی آن می شود. کارایی بالا در عین حال کاهش هزینه ها را به ارمغان می آورد.

این پهباد چگونه کار خواهد کرد؟

هنگامی که زمان تمیز کردن فرا می رسد، یک  کوادکوپتر که در داخل یک ایستگاه داک ضد آب و هوا واقع در نزدیکی پنل های خورشیدی قرار دارد، از ایستگاه خود خارج می شود و بلند می شود و به سمت پنل ها پرواز می کند. در آنجا، با استفاده از فناوری پیشرفته توضیح داده شده قبلی، خود را در بالای هر پانل قرار می دهد و آن را با مایع تمیز کننده اسپری می کند.

این کار را یک به یک برای هر پانل انجام می دهد. پس از اتمام تمیز کردن، پهپاد به ایستگاه خود باز می گردد، جایی که در آن به طور ایمن مستقر می شود. در آنجا، یک سیستم روباتیک باتری پهباد را با یک باتری کاملا شارژ شده جایگزین می کند و مخزن مایع تمیز کننده آن را دوباره پر می کند. پس از آن پهپاد هر زمان که لازم باشد برای یک دور تمیز کردن دیگر آماده خواهد شد.

هنوز مشخص نیست که این سیستم جدید چه زمانی وارد بازار می شود، اما می توانیم حدس بزنیم که در زمان عرضه اولیه کاملاً محبوب خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا