علوم پایه

کشف یک ماهی نادر با سر شفاف در اعماق دریا

ماهی ها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. در حالی که ما ماهی های عجیب و غریبی را در سطح دریا و در عمق های کم دیده بودیم، دنیای کاملا متفاوتی در زیر اعماق دریا وجود دارد.

فیلم جدیدی که توسط محققان موسسه تحقیقاتی آکواریوم خلیج مونتری (MBARI) به ثبت رسیده است، موجودی فوق‌العاده کمیاب در اعماق دریا به نام ماهی بارلی را نشان می‌دهد که با پیشانی شفاف و چشم‌های درشت خود، خیره‌کننده است. 

ماهی بارلی

این ماهی که به نام ماهی بارلی یا Macropinna microstoma شناخته می شود ، هزاران متر زیر سطح زندگی می کند و بسیار به ندرت دیده می شود. به همین دلیل است که وقتی تیم، این ماهی با سر نیمه شفاف را با چشمان سبز برآمده مشاهده کرد، شگفت زده شدند. 

در حالی که اطلاعات زیادی در مورد این ماهی فراری در دست نیست، محققان فکر می کنند که این ماهی معمولاً، بی حرکت منتظر می ماند تا طعمه هایی مانند زئوپلانکتون ها و چتر دریایی را در حالت غافلگیرانه شکار کند. آنها با استفاده از چشمان بزرگ خود، می توانند سایه های طعمه خود را در بالای سرشان ببینند و در حالی که رنگدانه سبز در چشمان آنها احتمالاً به فیلتر کردن نور خورشید که از سطح اقیانوس منعکس می شود کمک می کند.

با وجود بیش از 5600 غواصی که در خلیج مونتری کالیفرنیا مستقر بودند و با وسایل نقلیه از راه دور (ROV)، تنها 9 بار با این گونه ماهی برخورد کرده بودند. 

MBARI می گوید که ماهی بارلی معمولا در اطراف دریای برینگ، ژاپن و باجا کالیفرنیا زندگی می کند. ماهی بارلی در حدود 600 تا 800 متر زیر سطح دریا زندگی می کند، جایی که آب در تاریکی کامل فرو می رود.

ماهی بارلی
منبع: MBARI

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا