خودت انجام بده

راهنمای کامل ساخت دستگاه مولد برق (به همراه ویدئو)

به کمک دستگاه مولد برق شما می توانید برق وسایل الکترونیکی کوچک خودتان را تامین کنید. اگر قصد دارید این دستگاه را بسازید حتما مقاله زیر را مطالعه کنید. تا با روش ساخت این دستگاه آشنا شوید. این مولد همان ژنراتور برق است که به کمک جریان آب برای شما برق تولید می کند.

 

قبل از شروع نیاز به این مواد و وسایل دارید:

مواد و وسایل مورد نیاز

 • ضایعات ورق های پلاستیکی
 • درپوش پلاستیکی
 • پرگار
 • تفنگ اپلیکاتور و درزگیر سیلیکونی (شفاف)
 • ضایعات چوب
 • انواع لوله های پلاستیکی با سوراخ کوچک
 • بلبرینگ
 • چسب یک دو سه
 • فندک اتمی
 • پیچ
 • ابزارهای لازم

مرحله 1: پیچ اصلی را بسازید

اولین قدم این است که ورقه پلاستیکی خود را بردارید و آن را به شکل مربع های هم اندازه برش دهید. سپس به وسیله پرگار دو دایره بزرگ و کوچک درون این مربع ایجاد کنید. مطابق ویدئو

یک تکه پلاستیکی برش خورده به شکل دونات برای ساخت مولد برق

حلقه های پلاستیکی را مطابق شکل بالا برش دهید و 4 عدد به همین شکل اندازه ایجاد کنید. سپس مطابق ویدئو یک برش و یک خط در هر کدام از حلقه ها ایجاد کنید.

به کمک فندک اتمی یا شعله گرما حلقه های پلاستیکی را کمی گرم کنید تا انعطاف پذیر شوند و به شکل پیچ در آورید. در مرحله بعد، لوله UPVC خود را بردارید و شکل پیچ نهایی را برای ژنراتور اصلی مشخص کنید.

لوله upvc و حلقه های پلاستیکی پیچ خورده به دور آن

“تیغه های” ژنراتور را که همان حلقه های پلاستیکی برش داده شده هستند را با چسب یک دو سه محکم در جای خود بچسبانید.

تیغه ها را به کمک اپوکسی (از چسب دو قلو هم می توان استفاده کرد) قشنگ آب بندی کنید. تا شکافی باقی نماند. و با فندک اتمی حرارت بدهید و اگر نیاز بود تیغه ها را مجدد تنظیم کنید.

بعد، درپوش های پلاستیکی خود را بردارید و در مرکز هر کدام یک سوراخ ایجاد کنید. میله فلزی را داخل سوراخ ها بچسبانید. مانند قبل با اپوکسی آب بندی کنید.

همانطور که در فیلم نشان داده شده است، درب ها و مجموعه میله های فلزی را به بالا و پایین لوله UPVC اصلی بچسبانید. پس از اتمام، کل مجموعه را به رنگ دلخواه – رنگ آمیزی کنید.

مرحله 2: قاب را بسازید

در مرحله بعد، ضایعات چوب خود را بردارید، برش دهید و قاب دستگاه را بسازید. این قاب چوبی باید به اندازه ای باشد که پیچ اصلی و لوازم الکترونیکی را در خود بتواند جای دهد.

برای استحکام بیشتر یک لوله یو پی وی سی بردارید و آن را از طول و از وسط برش دهید. و در پایین این قاب چوبی نصب کنید.

بعد از اینکار دو قطعه چوب به اندازه عرض قاب بردارید و در وسط آن سوراخی برای جایگیری بلبرینگ ها ایجاد کنید. تا بلبرینگ درون آن جای گیرد.

قاب چوبی

دو قطعه چوبی که درون آن بلبرینگ قرار دارد را به قاب چوبی متصل کنید. اینکار را با قطعه چوب دیگر برای انتهای دیگر دستگاه تکرار کنید. بعد از انجام این کار، پیچ اصلی را در جفت بلبرینگ قرار دهید.

قاب چوبی و پیچ اصلی برای ساخت دستگاه مولد برق

مرحله 3: لوازم الکترونیکی را اضافه کنید

پس از انجام این کار، دینام مینیاتوری خود را بردارید و آن را در یک سر پیچ اصلی و در جای خود قرار دهید.

دینام را در جای خود روی قاب چوبی با استفاده از تکه چوب محکم کنید. با استفاده از سایر قطعات پلاستیکی، قسمت هایی از قاب چوبی را در صورت نیاز بپوشانید.

قطعات الکترونیکی برای ساخت مولد برق

با انجام این کار، سوئیچ و سایر اجزای الکترونیکی خود را بردارید و  آنها را مونتاژ کنید. همانطور که در فیلم نشان داده شده است به دینام اصلی متصل شده و روی قاب نصب کنید.

ژنراتور را با چرخاندن پیچ اصلی و با دست تست کنید. هنگام چرخاندن باید یک چراغ LED کوچک را روشن کند. اگر نه، وسایل الکترونیکی خودتان را مجددا تنظیم کنید.

خسته نباشید حالا دستگاه مولد برق (ژنراتور آبی ) شما آماده شده است. اکنون می توانید آن را در یک رودخانه آزمایش و تست کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا