نوآوریحمل و نقل

هواپیمای مافوق صوت جدید چین که بر اساس طرح رد شده ناسا ساخته شده

طبق گزارشی از  ساوت چاینا مورنینگ پست (SCMP)، تیمی از محققان در چین نمونه اولیه یک موتور پرواز مافوق صوت را بر اساس طرحی که بیش از 20 سال پیش توسط ناسا کنار گذاشته شد بود، ساخته و آزمایش کردند .

خود نمونه اولیه ممکن است به نسخه تولیدی هواپیمای مافوق صوت منجر نشود. با این حال، در مقاله ای از مجله فناوری پیشرانه، تیم سازنده این دستگاه گفت: “درک مکانیسم کار کرد آن می تواند راهنمایی های مهمی، برای توسعه هواپیما و موتور مافوق صوت ارائه کند.”

طرح کنار گذاشته شده X-47C ناسا، دوباره متولد شد

طرح اولیه توسط مینگ هان تانگ، مهندس ارشد سابق برنامه مافوق صوت ناسا در اواخر دهه 1990 پیشنهاد شد. طراحی هواپیمای X-47C در اولویت برنامه های ناسا قرار داشت. با این حال، قبل از اینکه این طرح بتواند قابلیت اجرایی پیدا کند، به دلیل هزینه های بالای آن و همچنین یک سری مسائل فنی، توسط دولت ایالات متحده کنار گذاشته شد.

برخلاف اکثر پیشنهادات هواپیمای مافوق صوت که دارای موتور در قسمت زیرین هستند، طراحی TSV X-plane توسط تانگ دارای دو موتور مجزا در هر طرف است. در سرعت های پایین تر، موتورها مانند موتورهای معمولی جت توربین کار می کنند. بدون قطعات متحرک، پیکربندی و سپس به هواپیما اجازه می دهد تا به سرعت به حالت پرسرعت تغییر کند تا به بیش از پنج برابر سرعت صوت شتاب پیدا کند.

اکنون پروفسور Tan Huijun و همکارانش در دانشگاه هوانوردی و فضانوردی نانجینگ در جیانگسو، چین، نمونه اولیه ای را بر اساس مشخصات اصلی تانگ ساخته اند. آنها توانستند این کار را انجام دهند زیرا نقشه های برنامه بوئینگ Manta X-47C در سال 2011 از حالت طبقه بندی خارج شد. Huijun و تیمش نمونه اولیه را در یک تونل باد آزمایش کردند که امکان آزمایش در شرایطی شبیه پرواز در 4 تا 8 ماخ را فراهم می کند. آزمایش‌ها نشان داد که طراحی موتور پیشنهادی تانگ در این شرایط کار می‌کند، به این معنی که آنها باید بتوانند آزمایش‌های بیشتری را انجام دهند و نمونه های جدیدی از نمونه اولیه خود بسازند. 

مسابقه برای رفتن به مافوق صوت

آمریکا و چین در میانه رقابت فضایی و هوانوردی هستند. بر اساس مقاله SCMP، تعدادی از دانشمندان برجسته چینی در اواخر دهه 90 ، ناسا و سایر شرکت های مهندسی دولتی در ایالات متحده را به دلیل تیرگی روابط بین دو کشور ترک کردند. طبق گزارش ها، این همزمان با شروع برنامه تسلیحات مافوق صوت چین در اوایل دهه 2000 بود.

آژانس فضایی چین اخیراً اعلام کرد که در حال ساخت یک راکتور شکافت برای ماه است که طبق گزارش ها، 100 برابر قدرتمندتر  از یک راکتور در حال توسعه، توسط ناسا خواهد بود. دولت چین همچنین در اوایل سال جاری اعلام کرد که با روسیه در یک ایستگاه فضایی قمری که مستقیماً رقیب برنامه دروازه ماه ناسا خواهد بود، همکاری  خواهد  کرد. در ماه اکتبر، چین همچنین یک موشک مافوق صوت با “قابلیت فضایی پیشرفته” پرتاب کرد که مقامات آمریکایی را غافلگیر کرد.

در همین حال، در ماه ژوئیه، نیروی هوایی ایالات متحده به یک استارتاپ هواپیمای مافوق صوت به نام هرمئوس قراردادی 60 میلیون دلاری اعطا کرد تا ظرف سه سال یک نمونه اولیه از هواپیما را توسعه دهد که بتواند با سرعت 5 ماخ  و تنها با استفاده از یک موتور حرکت کند.  رقابت برای رسیدن  به سرعت مافوق صوت با قدرت ادامه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا