فرهنگی

قدرت رو به زوال آمریکا از نظر فناوری تا 10 سال آینده و پیشی گرفتن چین

طبق گزارش منتشر شده توسط محققان دانشگاه هاروارد چین تا 10 سال آینده می‌تواند در حوزه های مهم و کلیدی که قرن بیست و یکم به آن نیاز خواهد داشت، از آمریکا پیشی بگیرد. 

این کشور گام‌های بزرگی برای تبدیل شدن به منبع تولیدی برای جهان، در زمینه‌های فناوری برداشته است. از خودروهای الکتریکی گرفته تا تحقیقات فضایی، بیوتکنولوژی و حتی انرژی پاک، چین با پیشرفت‌های ایالات متحده همتراز بوده و با سرعت فعلی خود می‌تواند در ده سال آینده از ایالات متحده پیشی بگیرد.

این گزارش در اصل توسط  مرکز علوم و امور بین‌الملل بلفر در مدرسه هاروارد کندی  به عنوان بخشی از یادداشت‌های انتقال پس از تغییر ریاست‌ جمهوری در ایالات متحده پس از انتخابات 2020 تهیه شد.

 به منظور ارائه یک بررسی استراتژیک از وضعیت چین، شامل مقایسه بین دو کشور در پنج حوزه اصلی، یعنی  فناوری، نظامی، اقتصاد، دیپلماسی و ایدئولوژی بود و اکنون در قالب یک بحث و گفتگو به صورت عمومی منتشر شده است. این وب سایت گفت که مقاله ای با عنوان رقابت بزرگ فناوری: چین و ایالات متحده منتشر کرده است.

IFLScience گزارش داد که در زمینه فناوری، محققان پنج حوزه اصلی را که احتمالاً قرن بیست و یکم با ان تعریف می شود، بررسی کردند: هوش مصنوعی (AI)، 5G، علم اطلاعات کوانتومی (QIS)، نیمه هادی ها، بیوتکنولوژی و انرژی سبز .

در ادامه بیان می شود که با توجه به جمعیت انبوه و تولید ناخالص داخلی پایین، چین به شدت دست کم گرفته شده و توانایی تبدیل شدن به یک غول صنعتی را ندارد.  با این حال، چین در یک بازه زمانی کوتاه یک چرخش سریع داشته است. IFLScience گزارش داد که چین اکنون خانه بسیاری از شرکت‌های چندملیتی است که با حمایت دولت، نوآوری و رقابتی را تحریک کرده‌اند که می‌تواند با دره سیلیکون در اوایل سال 2025 برابری کند.

پیشرفت های صورت گرفته در زمینه علم و فناوری نیز در تعداد زیادی از نشریاتی که چین در چند سال گذشته ارسال کرده است، مشهود است .

نویسندگان این مقالات نمی خواهند شکست خورده به نظر برسند، اما اصرار دارند که هفت دهه صلح طولانی پس از جنگ جهانی دوم، جایی که ایالات متحده به عنوان یک ابرقدرت تنها رهبری جهان را بر عهده داشت، رو به پایان است و اکنون باید برای حرکت در یک جهان آماده شود. که بسیار متفاوت خواهد بود.

یکی از نویسندگان این گزارش، گراهام آلیسون در مورد این گزارش نوشت: این گزارش همچنین قصد دارد نقطه شروعی عینی باشد که تمام داده‌های مربوط به ظهور چین را برای کمک به تدوین پاسخی متناسب با چالش و ایجاد یک سیاست مؤثر و پایدار برای چین قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا