علوم پایه

طبق تحقیقات دانشمندان موشک و جراحان مغز از بقیه باهوش تر نیستند

به گزارش بی‌بی‌سی ، در یک افشاگری جالب، یک تیم مشترک از محققان در موسسات مختلف در لندن نشان داده‌اند که دانشمندان موشکی و جراحان مغز و اعصاب، که اغلب به عنوان انسان های باهوش در نظر گرفته می شوند، از عموم مردم باهوش‌تر نیستند

وقتی برای انجام کار های خود با شکست رو به رو می شوید اغلب از طرف خود یا دیگران با جمله “این که موشک هوا کردن نیست” رو به رو می شوید. عباراتی که عموم مردم از آن استفاده می کنند که نشان گر این است که جراحان مغز و یا مهندسان موشک نسبت به عموم انسان باهوش تر هستند با این حال تیمی از جراحان مغز و اعصاب و کسانی که درگیر مطالعه مغز انسان بودند،تصمیم گرفتند صحت این موضوع را بررسی کنند. 

محققان کالج کینگ، کالج امپریال، بیمارستان گریت اورموند استریت و دانشگاه سنت جورج در لندن 329 مهندس هوافضا و 72 جراح مغز و اعصاب را در مطالعه خود به کار گرفتند و از آزمون هوش بریتانیایی بزرگ  (GBIT) برای تأیید ادعاها استفاده کردند. GBIT طراحی شده، توسط محققان کالج امپریال یک ارزیابی آنلاین است که شناخت هوش انسان را در شش حوزه آزمایش می کند.

مهندسان و جراحان مغز و اعصاب در زمینه‌های حافظه فعال، پردازش احساسات، توجه، توانایی به یاد آوردن اطلاعات، جدا از سن، جنس و تجربه در زمینه کاری خود، مورد آزمایش قرار گرفتند. بیش از 18000 نفر از مردم قبلاً این آزمایش را انجام داده بودند که مقایسه یافته‌های خود را برای محققان آسان‌تر می‌کرد. 

در میان دو حوزه تخصصی، جراحان مغز و اعصاب در تعریف کلمات نادر، بهتر از دانشمندان موشکی عمل کردند. بی بی سی گزارش داد که دانشمندان موشکی در کارهای مربوط به توجه و دستکاری ذهنی، مانند چرخش تصاویر،از دانشمندان علوم اعصاب برتر هستند. 

با این حال،  آنچه که در این تحقیق شگفت‌انگیز بود، این است که هیچ یک از این دو گروه بهتر از بقیه مردم نبودند. در گزارش بی‌بی‌سی آمده است که جراحان مغز و اعصاب قطعاً در حل مشکل بهتر عمل می‌کردند، اما یادآوری حافظه آنها بسیار کندتر عمل می کرد. محققان این موضوع را به ماهیت سریع این رشته نسبت می دهند که جراحان مغز و اعصاب را ملزم به تصمیم گیری سریع می کند. 

محققان در نتیجه گیری خود بیان می کنند که این دو حرفه بی جهت بر روی یک پایه قرار گرفته اند و از دیگر محققان می خواهند تا تعیین کنند که شایسته ترین حرفه کدام است. 

این مطالعه در نسخه کریسمس مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد . 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا