فرهنگی

به گفته ایلان ماسک، جنگ ها با مهندسی برتر پیروز میدان هستند.

ایلان ماسک ممکن است در زمینه تاریخ تخصص ندارد و در این زمینه شناخته شده نیست، اما مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس اخیراً با دن کارلین، پادکست تاریخچه هاردکور و بیل رایلی، مهندس اسپیس ایکس، در مورد نقش مهندسی در جنگ‌ها در طول تاریخ صحبت کرده است.

قبل از پرداختن به جزئیات پادکست، شایان ذکر است که این گفتگو تا حدودی یک مکالمه آزاد و بدون توقف بوده و ماسک از آن زمان در توییتر خود “بابت هرگونه خطا در این پادکست عذرخواهی می کند.”

با این حال، نکات جالبی در مورد روشی وجود دارد که مهندسی تاریخ را شکل داده است، و همچنین برخی از ماشین‌های قرون گذشته که امروزه ایلان ماسک آنها را تحسین می‌کند.

طرفی که لیزر فضایی دارد همیشه برنده است

قسمتی از پادکست عمدتاً به جزئیات مهندسی در جنگ‌های ناپلئون و به بعد آن، می‌پردازد، اگرچه ماسک نیز کمی به نقش مهندسی و فناوری در زمان روم‌های باستان اشاره کرده است. ماسک توضیح می دهد که چگونه رومی ها در متالورژی خوب بودند، به این معنی که آنها شمشیرهای مارتنزیت قوی می ساختند. این امر به آنها برتری تکنولوژیکی نسبت به حریفان داده بود، زیرا شمشیرهای رقیبان در نبرد “مثل رشته فرنگی خم می شد”.

ماسک می‌گوید: «بسیاری از کتاب‌های مربوط به استراتژی و جنگ در واقع به کاربرد فناوری در جنگ ها اشاره نکرده اند اما بدیهی است که اگر یک مزیت تکنولوژی فوق العاده وجود داشته  باشد، آن طرف برنده خواهد شد.

او ادامه می دهد: «حتی اگر طرف مقابل ژنرال بهتری داشته باشد و بسیار باهوش باشد، اگر یک ناپیوستگی بزرگ در فناوری وجود داشته باشد، طرفی که فناوری پیشرفته دارد برنده خواهد شد». مدیر عامل اسپیس ایکس توضیح می دهد که هیچ کجا این امر به اندازه توسعه بمب اتمی مشهود نیست. این بارزترین نمونه از، پیروزی یک طرف در جنگ، از طریق توسعه فناوری است.

ماسک اشاره می‌کند که نمونه‌ی دیگر، توسعه تفنگ‌ها توسط بریتانیایی‌ها در طول جنگ‌های ناپلئون است که به آنها مزیت بزرگی داده بود، زیرا سلاح‌های آن‌ها می‌توانست در بردی طولانی‌تر از سلاح‌های ارتش فرانسه شلیک کند.

همچنین ماسک در بخشی از این مصاحبه به مثال فرضی «افراطی» فناوری لیزری اشاره می‌کند که می‌تواند از فضا به هر مکانی روی زمین شلیک شود. به گفته ماسک، فرقی نمی کند که شما یک تاکتیک دان ماهر مانند ژولیوس سزار یا ناپلئون بناپارت باشید اگر “از فضا با لیزر به شما شلیک شود.”

برخی از ماشین های تاریخی مورد علاقه ماسک

اگرچه این پادکست چیز زیادی در مورد کار ایلان ماسک و بیل رایلی در SpaceX نشان نمی دهد ، اما بینش جالبی را در مورد برخی از خلاقیت های مهندسی تاریخی که ماسک تحسین می کند به شنوندگان ارائه می دهد. جالب اینجاست که مدیرعامل اسپیس ایکس و تسلا قبلاً اعلام کرده بود که علاقه واقعی او مهندسی است و او “خیلی از مدیر عامل بودن متنفر است”.

ماسک از موتور سوپرشارژ مرلین P-51 موستانگ آمریکای شمالی یاد می‌کند که او آن را «  موتور بی‌حرکتی که دیوانه‌کننده است» توصیف می‌کند. موستانگ P-51 در طول جنگ جهانی دوم، موتور آلیسون اصلی خود را با موتور مرلین طراحی شده توسط رولز رویس جایگزین کرد و برخی از مورخان از موستانگ مجهز به مرلین به عنوان هواپیمای پیروز در جنگ یاد می کنند.

هواپیما موستانگ P-51
موستانگ P-51 در نمایشگاه هوایی چینو در کالیفرنیا، 2014. منبع: Airwolfhound/Wikimedia Commons

ماسک همچنین از  Grumman F6F Hellcat به عنوان یک هواپیمای «شکست‌ دهنده» یاد می‌کند و بیان می‌کند که این هواپیمای جنگنده، به دلیل نسبت کشتار تقریباً 10:1 مؤثرترین هواپیمای جنگنده در طول جنگ جهانی دوم بوده است.

از زمانی که این پادکست در یوتیوب آپلود شد، ماسک همچنین در توییتر خودش نوشت که “فراموش کرده است به نام پشه، که مسلماً خلاقانه ترین طراحی بدنه هواپیما بود، اشاره کند.” De Havilland DH.98 Mosquito در واقع یک هواپیمای جنگی منحصر به فرد است. قاب آن که در طول جنگ جهانی دوم معرفی شد، بیشتر از چوب ساخته شده که به آن لقب “عجایب چوبی” داده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا