نوآوری

کلاه برداران در سال 2021، 14 میلیارد دلار ارز دیجیتال را به سرقت برده اند

سال 2021 شاهد اتفاقات تکان دهنده زیادی، از جمله کلاهبرداری از طریق ارزهای دیجیتال بودیم.

 PolyNetwork، یک شرکت مالی غیرمتمرکز (DeFi) که بر روی ارزهای دیجیتال کار می کرد، هک شد و ارز دیجیتال به ارزش 600 میلیون دلار به سرقت برده شد.

در همین سال گزارش هایی مبنی بر اینکه هکر ها لینک هایی برای کاربران اینستاگرام می فرستادند و کاربران با کلیک بر روی این لینک ها در دام هکر ها می افتادند، به این صورت که کاربران با کلیک بر روی این لینک وارد صفحه ای به شکل صفحه ورود به اینستاگرام می شدند و ناخواسته اطلاعات حساب خودشان را در اختیار کلاهبرداران می گذاشتند.

اکنون، داده‌های جدید شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Chainalysis نشان می‌دهد که هکر ها (آمرهای sc) در سال 2021 تا حدی به دلیل رشد پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) 14 میلیارد دلار ارز دیجیتال سرقت کرده‌اند.

Chainalysis در گزارش خود اظهار داشت: «DeFi یکی از هیجان‌انگیزترین حوزه‌های اکوسیستم ارزهای دیجیتال گسترده است که فرصت‌های بزرگی را به کارآفرینان و کاربران ارزهای دیجیتال ارائه می‌کند.

اما بزرگترین مشکل DeFi تمرکززدایی است و در حالی که این مورد آن را بسیار پویا می کند امکان کلاهبرداری و سرقت گسترده را نیز فراهم می آورد.

بر اساس گزارش Chainalysis، تراکنش‌های DeFi در سال 2021، 912 درصد افزایش یافته است.

DeFi پلتفرمی است که به طور موثر واسطه ها را از تراکنش های مالی سنتی با جایگزین کردن آنها با یک قطعه کد قابل برنامه ریزی به نام قرارداد هوشمند حذف می کند.

با این حال، تعداد زیادی از پروتکل‌های جدیدی که از طریق DeFi راه‌اندازی می‌شوند دارای کد های آسیب پذیری هستند که می‌توانند توسط کلاهبرداران مورد سوء استفاده قرار گیرند.

در واقع، 21 درصد از کل هک ها در سال 2021 در نتیجه سوء استفاده از این کدها بوده است.

کیم گرائر، سرپرست تحقیقات Chainalysis، به CNBC گفت: «با توجه به مشکلات پیش آمده در مورد این پلتفرم  DeFi، مردم ممکن است به دلیل ترس از دست دادن پول هایشان، با استفاده از پلتفرم‌های کمتر ایمن موافق بوده باشند.

این منجر به افزایش 516 درصدی سرقت ارزهای دیجیتال از سال 2020 به 3.2 میلیارد دلار در سال 2021 شد که 72 درصد از این مقدار از پروتکل های DeFi گرفته شد.

در جنبه ای مثبت، Chainalaysis اشاره کرد که رشد استفاده قانونی از ارزهای دیجیتال به لطف تکامل اجرای قانون و شفافیت بلاک چین بسیار برتر از استفاده غیرقانونی است.

منبع
IE

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا