علوم پایه

مریخ نورد ناسا “مولکول های آلی” را در مریخ کشف کرد

بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در روز چهارشنبه، مریخ نورد Perseverance ناسا ترکیبات آلی حاوی کربن را در برخی از سنگ هایی که در کف دهانه Jezero سیاره سرخ بررسی کرده است، کشف کرده است .

برای شفافیت، نمی‌توانیم این را به‌عنوان کشف حیات در مریخ به حساب بیاوریم. در عوض، ما بلوک‌های سازنده حیات را یافته‌ایم، زیرا مواد آلی را می‌توان هم با روش‌های بیولوژیکی و هم غیربیولوژیکی تولید کرد.

تحقیقات بیشتری برای تعیین فرآیندهایی که ترکیبات دهانه Jezero را تشکیل می دهند مورد نیاز است.

اکتشافات در دهانه Jezero

این یک نقطه عطف مهم برای پروژه ناسا است، زیرا تیم مطالعاتی حتی قبل از فرود Perseverance روی مریخ از خود می‌پرسیدند که آیا سنگ‌های این منطقه رسوبی هستند یا آذرین. 

کن فارلی، دانشمند پروژه Perseverance، از Caltech در پاسادنا، گفت: «من داشتم نا امید میشدم که هرگز پاسخی را پیدا نخواهیم کرد. اما بعد از آن ابزار PIXL ما به تکه‌های ساییده شده یک صخره از ناحیه‌ای به نام «South Séítah» به خوبی نگاه کرد و همه چیز مشخص شد: کریستال‌های درون سنگ من را دوباره امیدوار کرد.»

ترکیبات آلی در گرد و غبار روی سنگ های ساییده نشده و همچنین داخل سنگ های ساییده شده در jezero، که زمانی دارای یک دریاچه بزرگ و یک دلتای رودخانه ای بود، با استفاده از SERLOC (اسکن محیط های قابل سکونت با رامان و درخشندگی برای مواد آلی و درخشندگی) شناسایی شدند. 

سنگ بستری که مریخ نورد ناسا (Perseverance) از زمان فرود خود در فوریه بر روی آن حرکت می کرده به احتمال زیاد توسط ماگمای داغ تشکیل شده است و تیم اعلام کرده است که سنگ های دهانه چندین بار در طول اعصار چندین بار با آب برهم کنش داشته اند و برخی از آنها حاوی مولکول های آلی هستند.

این کشف پیامدهایی برای درک و زمان بندی دقیق رویدادهای کلیدی در تاریخ دهانه jezero و خود سیاره سرخ به ارمغان دارد.

در عین حال، حفظ مواد آلی در داخل سنگ‌های باستانی، بدون توجه به منشأ، در jezero نشان می‌دهد که نشانه‌های زیستی بالقوه (شواهد زندگی، گذشته یا حال) نیز ممکن است  در این ترکیبات حفظ شوند.

با توجه به اینکه دانشمندان به تازگی با یافتن مقادیر قابل توجهی آب در درون منظومه گرند کانیون مریخ به کشف تاریخی جهانی در مریخ دست یافته اند ، این یکی دیگر از معماهای در حال تکامل سیاره سرخ ما است. 

لوتر بیگل، محقق اصلی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در جنوب کالیفرنیا، گفت: “این سوالی است که ممکن است تا زمانی که نمونه ها به زمین آورده نشوند، پاسخ داده نشود، اما وجود مواد آلی بسیار هیجان انگیز است.”
زمانی که این نمونه‌ها به زمین بازگردانده شوند، برای سال‌های متمادی منبع تحقیق و کشف علمی خواهند بود.» 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا