نوآوریمقالات

شکستن کدهای شبکه بیتکوین توسط کامپیوترهای کوانتومی

طبق یک مطالعه جدید این سوال مطرح می شود که آیا کامپیوتر های کوانتومی می‌توانند رمزنگاری پیچیده شبکه بلاکچین که بیتکوین در آن فعالیت می کند را بشکنند. در واقع پاسخ دادن به این سوال قدری پیچیده است.

طبق گزارش NewScientist ، رایانه‌های کوانتومی از نظر تئوری می‌توانند بیت کوین را بشکنند، اما احتمالاً در آینده نزدیک این اتفاق رقم نخواهد خورد، چرا که باید یک میلیون برابر بزرگ‌تر از امروز باشند.

بنابراین، در عمل، این ارز دیجیتال احتمالاً برای یک دهه در معرض خطر هکرهای رایانه کوانتومی قرار نخواهد گرفت.

تکنولوژی کوانتومی می تواند برای شبکه بیتکوین خطر آفرین باشد

شبکه بیت کوین از یک سری محاسبات پیچیده در بلاک چین برای انجام تراکنش ها استفاده می کند. قدرت پردازش بسیار زیاد مورد نیاز برای انجام این محاسبات چیزی است که کیف پول‌های رمزنگاری را ایمن نگه می‌دارد.

در حالی که این فرآیند پر انرژی عملاً شکستن کد مورد استفاده توسط شبکه بیت کوین را برای رایانه های معمولی غیرممکن می کند، انتظار می رود رایانه های کوانتومی نسبت به رایانه های کلاسیک امروزی قدرتمندتر باشند.

علاوه بر این، چندین شرکت از جمله گوگل و آی‌بی‌ام قبلاً ادعا کرده بودند که به تکنولوژی کوانتومی دست یافته‌اند.

شکستن کد بیت کوین

این پیشرفت‌های اخیر در محاسبات کوانتومی دلیلی شد تا تیمی از دانشگاه ساسکس به سرپرستی دکتر مارک وبر شروع به بررسی الزامات مورد نیاز برای شکستن شبکه بیت‌کوین کنند.

دکتر مارک وبر به NewScientist گفت: «تراکنش‌های [بیت‌کوین] اعلام می‌شوند و یک کلید مرتبط با آن تراکنش وجود دارد . “و یک پنجره زمانی محدود وجود دارد که آن کلید را آسیب پذیر کند، اما این محدوده زمانی معمولاً بین 10 دقیقه تا یک ساعت، شاید در روز باشد.”

دکتر وبر و تیمش محاسبه کردند که شکستن کد بیت کوین در این پنجره زمانی 10 دقیقه ای به یک کامپیوتر کوانتومی با 1.9 میلیارد کیوبیت نیاز دارد. در حالی که شکستن آن در یک ساعت به 317 میلیون کیوبیت و برای شکستن آن در یک روز به 13 میلیون کیوبیت نیاز است. 

وبر در مقاله ای که در مجله AVS Quantum Science  منتشر شده است، می نویسد: «این نیاز فیزیکی بزرگ کیوبیت نشان می دهد که شبکه بیت کوین برای سال ها (به طور بالقوه بیش از یک دهه) از حملات محاسباتی کوانتومی ایمن خواهد بود. در حالی که این امر برای دارندگان بیت کوین اطمینان بخش است، اما این احتمال را نیز برجسته می کند که ثروت های عظیم بیت کوین در آینده ای نه چندان دور آسیب پذیر شوند.

کامپیوتر کوانتومی ابررسانا IBM تنها 127 کیوبیت دارد، به این معنی که برای هک بیت کوین باید یک میلیون برابر بزرگتر باشد. با این حال، این شرکت قصد دارد تا سال 2024 یک تراشه محاسباتی کوانتومی 1000 کیوبیتی به نام Condor بسازد . پیش بینی سرعت نوآوری در محاسبات کوانتومی دشوار است، اما این احتمال وجود دارد که شبکه بیت کوین توسط هکر ها و فناوری کامپیوتر های کوانتومی مورد حمله قرار گیرد.

منبع
www.interestingengineering.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا