علوم پایه

جیمز وب در حال تکامل ماموریت خودش است

تلسکوپ جیمز وب که در تاریخ 4 دی ماه 1400 با موفقیت به فضا پرتاب شد. در حال تکامل خود برای بررسی اهداف پیش رویش هست.

قرار بود جیمز وب طی سفری 29 روزه تا رسیدن به مقصد نهایی خود که همان نقطه لاگرانژی 2 بود، ابزار هایش را برای بررسی آماده کند. و دارد اینکار ها را با موفقیت انجام می دهد.

بر اساس گزارش The Verge ، این تلسکوپ طی دو هفته آینده شروع به باز کردن آینه های اولیه و ثانویه خود به همراه آفتابگیر فوق العاده ظریف خود در یک ” اریگامی معکوس ” خواهد کرد.

انجام این مراحل یکی از پر ریسک ترین مراحل تکامل این تلسکوپ بوده چرا که تابحال کسی اینکار را انجام نداده است.

امی لو، مهندس همترازی تلسکوپ فضایی جیمز وب در Northrop Grumman، پیمانکار اصلی تلسکوپ، این هفته به The Verge گفت: «ما گاهی اوقات وب را «تلسکوپ ترانسفورمر» می نامیم . و این یک توصیف مناسب است.

اندازه تلسکوپ – آینه اصلی آن 6.5 متر ارتفاع دارد و آفتاب گیر آن تقریباً به اندازه یک زمین تنیس است. به این معنی است که نمی توان آن را به طور کامل به فضا فرستاد.

همان طور که می دانید این تلسکوپ برای قرارگیری در موشک حمل خودش یعنی اریان 5 نیاز بود جمع شود تا درون محفظه قرار گیرد. و پس از پرتاب و طی صدها مکانیسم طراحی شده به شکل کاربردی خود باز شود و تکامل پیدا کند.

گسترش تلسکوپ و تکامل آن در حال انجام است و برای موفقیت به عملیات های مکانیکی زیادی نیاز دارد و حتی اگر یکی از این مکانیسم ها به درستی انجام نشود، شکست پروژه را به همراه خواهد داشت.

طی دو هفته تمام این 344 مکانیسم انجام می گیرد و باید منتظر خبرهای بعدی آن باشیم.

همانطور که می دانید وب فراتر از ارتفاع متوسط ​​ماه سفر کرده است، بنابراین عملاً از دسترس ما خارج است. اگر مشکلی پیش بیاید، راهی برای رفتن به آنجا و رفع آن وجود ندارد تا بتواند به ماموریت خود ادامه دهد.

توماس زوربوخن، معاون مدیر اداره مأموریت علمی ناسا، به The Verge گفت “من معتقدم که با توجه به امکانات حال حاضری که در دسترس داریم بیشتر از این نمی توانیم این تلسکوپ را ساده سازی کنیم تا مشکلی برایش پیش نیاید.”

رویه آشکارسازی بارها بر روی زمین آزمایش شده است. تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به خوبی کار خواهد کرد، و ناسا برای مشکلات احتمالی رویه هایی در نظر دارد.

اما این اصلاحات محدود هستند. و بیشتر مراحل استقرار و تکامل تلسکوپ، باید دقیقاً همانطور که قبلا به صورت موفقیت آمیز طراحی شده بودند، کار کنند.

در غیر این صورت، تلسکوپ جیمز وب یک ساخته انسانی بیهوده که هزینه 10 میلیارد دلاری داشته بیش نخواهد بود. با این حال، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، تلسکوپ آماده رصد کیهان دوردست، با آینه اولیه عظیم خود خواهد بود.

آینه اصلی لانه زنبوری شکل طلایی وب 6.25 برابر بیشتر از هابل سطح جمع آوری نور دارد. و از حسگرهای فروسرخ استفاده می کند که می توانند اولین کهکشان ها و ستارگان تشکیل شده در کیهان اولیه را ببینند.

دو هفته آینده بسیار پر ریسک برای تلسکوپ و تیم خواهد بود اما کارهایی که ارزش انجام داشته باشد، آسان نبوده و نیست. و پاداش استقرار موفقیت آمیز تلسکوپ وب هم ارزش انتظار و هم تمام اضطراب فعلی ما را دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا