علوم پایهنجوم و فضا

اولین تصاویر از تلسکوپ جیمز وب منتشر شد

اولین تصاویر از تلسکوپ جیمز وب واقعا شگفت انگیز است. این تصاویر شاید برای امور تحقیقاتی استفاده نشود اما کمک زیادی به تنظیم آینه های اصلی برای تصاویر تحقیقاتی بعدی می کند. جیمز وب که در تاریخ 4 دی ماه 1400 بعد از 30 سال انتظار و وقفه به فضا پرتاب شد، اولین تصویر را برای ما ارسال کرد و این واقعا شگفت انگیز است و در قالب کلمات گنجانده نمی شود.

این تصویر که توسط ناسا منتشر شد ، ترکیبی است که نور یک ستاره را همانطور که توسط هر یک از بخش‌های طلایی آینه اولیه تلسکوپ منعکس شده است، نشان می‌دهد.

این تصویر نوید بخش این خواهد بود که هر 18 آینه تلسکوپ جیمز وب در ماه آینده توسط مهندسان در یک راستا قرار گیرد. و اینکار با انچام یکسری تنظیمات انجام خواهد شد.

مایکل مک‌الوین، دانشمند پروژه رصدخانه وب، مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا، می‌گوید این تصویر نقطه عطف مهمی برای پروژه‌ای است که دهه‌ها در حال انجام است.

او می گوید: «پرتاب Webb به فضا البته یک رویداد هیجان انگیز بود، اما برای دانشمندان و مهندسان، این یک لحظه فوق العاده است.

این تصویر به مهندسان کمک می کند تا بخش های آینه را تراز کنند 

موضوع عکس HD 84406 ستاره ای درخشان در صورت فلکی دب اکبر یا خرس بزرگ است. این ستاره در آسمان شب، درست در سمت راست دب اکبر دیده می شود. به این دلیل مهندسان این ستاره را هدف تصویر برداری توسط تلسکوپ جیمز وب قرار دادند که در مسیر آن هیچ ستاره ای وجود ندارد تا موجب اختلال یا مزاحمت در هنگام تصویر برداری شود.

به گفته ناسا، جیمز وب شروع به گرفتن این تصویر در 2 فوریه (13 بهمن 1400) کرد. به گفته مارشال پرین، معاون دانشمند تلسکوپ وب و ستاره شناس مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی، این تلسکوپ در طول 25 ساعت، 156 موقعیت را در یک تکه از فضا به اندازه ماه کامل که از زمین ظاهر می شود، هدف قرار داد.

10 ردیاب دوربین مادون قرمز نزدیک در مجموع 1560 تصویر گرفتند که به صورت موزاییکی، تقریباً 2 میلیارد پیکسلی به هم متصل شدند.

او می‌گوید: «دریافت این همه داده درست در روز اول مستلزم همه عملیات‌های علمی وب و سیستم‌های پردازش داده‌ها در اینجا روی زمین بود که از همان ابتدا به راحتی با رصدخانه در فضا کار می‌کردند».

در تصویر زیر به عنوان اولین تصویر از تلسکوپ جیمز وب شما تصویر فوکوس نشده تلسکوپ از ستاره HD 84406 را می‌توانید مشاهده کنید. تمامی ۱۸ نقطه موجود در تصویر، ستاره HD 84406 را نشان می‌دهند، زیرا هنوز آینه‌ها با یکدیگر هم‌خط نشده‌اند. به همین دلیل در تصویر اول نیز تنها یکی از آینه‌ها نور ستاره را به سمت آینه ثانویه بازتاب کرده و درخشان است.

اولین تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ جیمز وب - تصویری که نشان می دهد کدام نمای ستاره توسط کدام بخش از آینه گرفته شده است
هر نسخه از ستاره نشان می دهد که کدام نمای ستاره توسط کدام بخش از آینه اصلی منعکس شده است.

تصویر سیاه و سفید و ساده‌ای که از ستاره HD 84406 می‌بینید، طی عملیاتی ۲۵ ساعته و پردازش ۵۴ گیگابایت داده خام به دست آمده‌است. تلسکوپ وب به ۱۵۶ نقطه در اطراف موقعیت ستاره HD 84406 نشانه رفته‌است تا تصویر ستاره در تمامی آینه‌ها ثبت شود. در این فرایند ۱۵۶۰ عکس ثبت شده و پس از پردازش و اتصال عکس‌ها به یکدیگر، این تصویر به دست آمده‌است.

به گفته لی فاینبرگ، مدیر تلسکوپ نوری وب، هر بخش از آینه اولیه در حال حاضر مانند خود تلسکوپ عمل می کند.

فاینبرگ می‌گوید: «ما تمام 18 نقطه را شناسایی کرده‌ایم، و قدم بعدی این است که آرایه‌ای از آنها بسازیم،» تا مشخص کنیم که چگونه هر یک از آینه‌ها باید در راستای هم تراز باشند. در نهایت، آینه ها متمرکز و کج می شوند تا به عنوان یک آینه با هم کار کنند.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، تلسکوپ تا تابستان شروع به گرفتن تصاویر با کیفیت تحقیقاتی خواهد کرد.

فاینبرگ می‌گوید: «این تلسکوپ شگفت‌انگیز نه تنها بال‌های خود را باز کرده است، بلکه اکنون چشمان خود را نیز باز کرده است.

عکس سلفی تلسکوپ فضایی جیمز وب

ناسا (NASA) و آزانس فضایی اروپا اسا (ESA) نخستین تصویر سلفی و تصویری فوکوس‌‌ نشده از تلسکوپ جیمز وب را منتشر کردند. این عکس با یک دوربین مهندسی خارج از تلسکوپ ثبت نشده است بلکه لنز مخصوص دوربین فروسرخ نزدیک (NIRCam)، تصویر آینه اصلی تلسکوپ را در آینه ثانویه ثبت کرده‌است.

تصویر سلفی از آینه های تلسکوپ جیمز وب

نظر شما در مورد اولین تصویر تلسکوپ جیمز وب چیست؟

منبع
https://interestingengineering.com/webb-telescope-first-picture

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا